Czy zmiany w JPK-V7 wpłyną na rozliczanie IP BOX


Od początku października przedsiębiorcy nie muszą już wysyłać deklaracji VAT, w zamian wysyłając nowy JPK-V7. Czy wpływa to na IP BOX?

Czas szybko płynie, a zmian w prawie podatkowym przybywa z każdym miesiącem. Jeszcze niedawno pamiętam dyskusje na wszelakich grupach i slackach dotyczące IP BOXu. Potem miały miejsce nieudane (na szczęście, bo było to bez sensu) podejścia do testu przedsiębiorcy, czy jesteście wystarczająco przedsiębiorczy. Aby nie było nudno, mamy znowu coś nowego! Tym razem nową strukturę w Jednolitym Pliku Kontrolnym JPK, nazwaną JPK-V7. Co to jest?

JPK-V7 staje się obowiązkowe dla faktur wystawianych od pierwszego października 2020.

Geneza JPK-V7

Od pierwszego października 2020 wchodzi w życie nowa struktura w JPK, oznaczona jako V7. Zastąpi ona wysyłane dotychczas każdego miesiąca deklaracje VAT. Ostatnie deklaracje VAT powinniście zatem wysłać z końcem września. Przy okazji, jeśli będziecie robić w październiku korektę faktury wrześniowej, to RÓWNIEŻ będziecie musieli wysłać JPK-V7 za wrzesień.

Nowa struktura JPK-V7 będzie wg założeń wspierać administrację skarbową w walce z oszustwami. Zamiast dzwonić do nas i weryfikować ręcznie rozliczenia i deklaracje, będą starali się dość dużo rzeczy wyciągać z systemów księgowych właśnie poprzez JPK-V7. Miejmy zatem nadzieję, że systemy KAS są solidnie przetestowane i nie będzie tam fałszywych alarmów, aby nie denerwować przedsiębiorców.

Jakie akcje podjąć z VAT-V7

Nowa struktura VAT-V7 wymusi na przedsiębiorcach oznaczanie faktur na dwa sposoby.

 • Z jednej strony wystawiane faktury przychodowe trzeba będzie oznaczać odpowiednimi kodami GTU, czyli Grup Towarów i Usług. Będzie ich 13 i możecie je znaleźć m.in. pod adresem: https://www.infakt.pl/blog/kody-gtu-szczegolowa-lista-jpk-v7/ Jeśli zatem wystawicie fakturę np za usługi marketingowe albo sprzedaż dysku twardego, będziecie zobowiązani dodać odpowiedni tag GTU.
 • Z drugiej strony dodane zostały oznaczenia transakcji, których dokonujemy. Przykładowo jeśli prowadzicie sprzedaż wysyłkową (odpowiedniego typu, nie każda się tam kwalifikuje) albo wykorzystujecie procedurę MOSS, będziecie zobowiązani dodać odpowiednią informację w swoim systemie księgowym. Listę transakcji znajdziecie tutaj: https://www.infakt.pl/blog/rodzaje-transakcji-w-jpk/

VAT-V7 a IP BOX

Wszystkich programistów bardzo zainteresował jeden z kodów GTU, a szczególnie jego użycie. Mowa tu o kodzie GTU_12. Są to usługi o charakterze niematerialnym, w zakresie którego można znaleźć niesamowicie wiele ze świata IT. Zobaczcie sami, jakie usługi wchodzą w skład GTU-12:

 • doradcze:
  • 62.02.1 – Usługi związane z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego
  • 62.02.02 – Usługi związane z doradztwem w zakresie oprogramowania komputerowego
 • marketingowe:
  • 73.11.12 – Marketing bezpośredni i reklama bezpośrednia (np prowadzenie komuś profilu na Facebooku?)
 • reklamowych:
  • 73.1 – Usługi reklamowe (np baneru na ogrodzeniu czy promocji na stronach internetowych?)
 • badań naukowych i prac rozwojowych: (!!!)
  • 72 – Usługi w zakresie badań naukowych i prac rozwojowych
 • szkoleniowe:
  • 85 – Usługi w zakresie edukacji (szkolenie techniczne, ale też szkolenie jazdy na nartach czy szkoła tańca?)

Więcej o GTU_12 znajdziecie na stronie Biura Księgowości inFakt, z którego korzystam od ponad 4 lat 🙂.

Co zatem z IP BOXem w oparciu o nowe wytyczne do VAT-V7?

Mówiąc krótko, zdania są podzielone. Ministerstwo Finansów jeszcze nie wydało wytycznych do przepisów, stąd nie ma tu jednego pewnego zdania.

Część księgowych uważa, że GTU_12 jest bardzo szerokie i należy nim oznaczać faktury, które posiadają pozycje związane z wytwarzaniem oprogramowania. Oczywiście w przypadku, gdybyście chcieli później składać wniosek o skorzystanie z ulgi IP BOX.

Inni księgowi mówią, że pomimo swojej rozciągłości GTU_12 nie powinno mieć tu zastosowania. Na webinarze inFaktu w temacie JPK-V7 padł przykład rozumowania pokazujący, że w przypadku IP BOX nie ma sensu tego zaznaczać, bo nie sprzedajemy konkretnych wyników prac badawczych, a jedynie prawa intelektualne do wykonanej pewnej pracy badawczo-rozwojowej.

Trzeba zatem kontrolować ten temat, bo do końca października powinna się pojawić interpretacja przepisów. Wtedy zweryfikujemy, czy kod GTU_12 jest wymagany w deklaracjach JPK-V7 w przypadku ulgi IP BOX, czy też nie. Osobiście do końca miesiąca raczej się wstrzymam z tagowaniem tym kodem, tak długo jak będzie to możliwe.

Miejmy zatem nadzieję, że wytyczne przyjdą szybko, zanim wystawimy faktury za październik 🙂 A Wy, co myślicie o GTU_12 i IP BOX?

Paweł Dobrzański

Start-up's fan, technological conferences member, social media enthusiast and low-cost trips traveler.

You may also like

Zobacz mój kurs online!

mistrz cv okladka

https://mistrzcv.pl/

Więcej niż na blogu

Cześć!

Witaj na moim blogu! Znajdziesz tu proces budowania mojej aplikacji EventSearch za pomocą jhipstera. Podzielę się z Tobą niuansami dot. zakładania i prowadzenia firmy. Mam również nadzieję, że pomogę Ci zaoszczędzić trochę pieniędzy. Zapraszam!

Dołącz do newslettera!

Najpopularniejsze posty

Kącik promocji!

Udemy.com Home page 125x125

Dzięki, że wpadłeś!

Paweł Dobrzański

Paweł Dobrzański

Start-up's fan, technological conferences member, social media enthusiast and low-cost trips traveler.