Jak uzyskać zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek ZUS przez internet


Dziś krótki przewodnik po PUE ZUS! Jak uzyskać zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek ZUS przez internet? Zaświadczenie bez wizyty w urzędzie!

Potrzebowałem ostatnio wygenerowane zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek ZUS. Wiecie, że można to wygenerować online, bez wizyty w urzędzie, bez kolejek? Zobaczcie jak!

Jak uzyskać zaświadczenie zupełnie online?

 • Profil zaufany to podstawa. Jeśli jeszcze go nie założyłeś, to zrób to od razu. Można go potwierdzić bez wizyty w Urzędzie Skarbowym, wystarczy konto w jednym z banków, które autoryzują założenie profilu zaufanego. PKO, ING, mBank i kilka innych. Serio, załóż jak najszybciej.
 • Profilem zaufanym logujemy się do ZUSowskiego PUE (Platforma Usług Podawczych). Niestety kreatory wymagają flasha, więc proponuję zalogować się Internet Explorerem, będzie najmniej problemów z kompatybilnością.
 • Miałem dodać zrzuty ekranu, ale instrukcja ZUSu jest niesamowicie przejrzysta i trzeba ich chwalić za takie materiały 🙂 Wejdźcie i sprawdźcie sami, instrukcja obrazkowa DOSTĘPNA POD TYM LINKIEM!
 • Na liście usług szukacie po słowie kluczowym niezaleganie. Formularz, który nas interesuje posiada kod ZUS-EWN.
 • Ręcznie musicie wpisać wyłącznie cel wydania zaświadczenia na 1 stronie i ilość egzemplarzy na 2 stronie (jeśli chcecie fizyczny dokument).
 • Na końcu wybieracie czy chcecie elektroniczny dokument, czy fizyczny wysłany pocztą bądź do odebrania w wybranym ZUSie niedaleko Was.

Ile to trwa?

 • Zaświadczenie musi wystawić ZUS w miejscu Waszego rozliczania. Jeśli mieszkacie i rozliczacie się w jednym mieście, dostaniecie zaświadczenie od ręki w urzędzie.
 • Jeśli macie siedzibę firmy w innym mieście, to właśnie ten urząd fizycznie będzie sprawdzał kwestie niezalegania ze składkami i żaden inny Wam tego nie wyda. Możecie złożyć fizycznie formularz w ZUSie niedaleko Was, ale oni wprowadzają dane z tego formularza do systemu i zgłoszenia wpadają ponoć do tej samej kolejki, co zgłoszenia online. Czy więc warto robić kolejki w ZUSie, skoro można wprowadzić dane samemu?
 • ZUS ma 7 dni na przygotowanie zaświadczenia + dochodzi do tego ewentualny czas na wysyłkę pocztą.
 • W rzeczywistości, dokument elektroniczny na skrzynkę w PUE ZUS otrzymałem w ciągu 24h. Szacun! 🙂
 • Zaświadczenie jest ważne miesiąc.

Gdybyście potrzebowali kiedyś zaświadczenia o niezaleganiu pamiętajcie, że można załatwić je nie wychodząc z domu!
Wkrótce zobaczycie jak złożyć wniosek o niezaleganie w Urzędzie Skarbowym, wówczas będzie już komplet dokumentów do kredytu hipotecznego 😉 Udanego weekendu!

Abecadło przedsiębiorcy

Paweł Dobrzański

Start-up's fan, technological conferences member, social media enthusiast and low-cost trips traveler.

You may also like

Więcej niż na blogu

Cześć!

Witaj na moim blogu! Znajdziesz tu proces budowania mojej aplikacji EventSearch za pomocą jhipstera. Podzielę się z Tobą niuansami dot. zakładania i prowadzenia firmy. Mam również nadzieję, że pomogę Ci zaoszczędzić trochę pieniędzy. Zapraszam!

Dołącz do newslettera!

Najpopularniejsze posty

Kącik promocji!

Udemy.com Home page 125x125

Dzięki, że wpadłeś!

Paweł Dobrzański

Paweł Dobrzański

Start-up's fan, technological conferences member, social media enthusiast and low-cost trips traveler.