Podsumowanie: Tarcza Antykryzysowa dla B2B
W ostatnich dniach weszła druga wersja zmian w pomocy dla przedsiębiorców dotkniętych pandemią. Zobacz jakie są obecnie warunki dla mikropożyczki, zwolnienia z ZUSu i świadczenia postojowego.
Wiele się ostatnio zmieniło w temacie Tarczy Antykryzysowej. Na dzień pisania tego wpisu weszła już w życie druga wersja projektu, a być może będą kolejne. Zobaczymy. Pomyślałem zatem, że przygotuję streszczenie i podsumowanie aby się z Wami podzielić istotą tych projektów. Skupiam się tu na przypadku jednoosobowej działalności, więc jeśli zatrudniasz pracowników to zerknij w polecane w inFakcie linki – znajdziesz tam szczegóły jak to wygląda przy zatrudnianiu pracowników (głównie pod katem zwolnienia z ZUSu).

Spis treści
Mikropożyczka 5000 zł
- Musicie odczuć w jakiś sposób dotknięcie obecną pandemią, inaczej byście nie składali 🙂
- Można otrzymać maksymalnie 5000 zł, o taką kwotę zwykle się wnioskuje.
- Otrzymacie wnioskowaną kwotę na podane konto bankowe. Nie płacicie od niej podatku, nie wpisujecie jej do KPiR jako przychodu.
- Jeśli nie zawiesicie ani nie zamkniecie JDG przez okres 3 miesięcy od daty otrzymania mikropożyczki (co jest jedynym warunkiem umorzenia), będziecie mogli wystąpić o umorzenie kredytu.
- Jak umorzyć pożyczkę? Po trzech miesiącach (3×30 dni) od daty przyznania pożyczki (np 01.05 przyznanie, 29.07 mijają trzy miesiące) macie równo i maksymalnie 14 dni na złożenie wniosku o umorzenie. Nie przegapcie tego terminu, najlepiej złożyć ten wniosek pierwszego dnia po upłynięciu terminu trzech miesięcy. Albo zaraz po otrzymaniu decyzji pozytywnej, jak to ma miejsce w niektórych urzędach.
- Wniosek składamy jest do Urzędu Pracy w miejscowości, której adres jest siedzibą Waszej firmy wg CEIDG.
Formularz jest bardzo prosty, w pełni online, jego wysłanie podpisujecie profilem zaufanym. Instrukcję jego wypełnienia znajdziecie na https://www.infakt.pl/blog/mikropozyczka-5000-dla-kogo-jak-zlozyc-wniosek/ - Jeśli wyślecie wniosek online, po przyznaniu pożyczki dokumenty podpisujecie również online profilem zaufanym. Jeśli wyślecie wniosek pocztą, to będziecie się musieli stawić w UP celem podpisania wniosku o przyznanie pożyczki.
- Nie trzeba od razu wykorzystywać tej kwoty. Możecie ją spożytkować na zapłacenie bieżących kosztów, podatków dochodowego czy VATu.
- Nie ma znaczenia czy pracujesz tylko na B2B, czy na B2B+UoP. Możesz się starać o tą pożyczkę.
- Nie ma tu kryterium dochodowego ani procentowego spadku przychodów.
- Składacie wniosek przez link: https://www.praca.gov.pl/eurzad/index.eup#/panelOgolny

Wniosek o świadczenie postojowe 2080 zł
- Musisz mieć JDG założoną przed datą 1 lutego 2020 roku.
- Nie ma tu kryterium dochodowego.
- Musisz mieć spadek przychodów (jeśli jesteś VATowcem, to chodzi tu o sumę kwot netto na fakturach – nie da się jej zbić kosztami) o minimum 15% w stosunku do miesiąca ubiegłego (czyli spadek np maj do kwietnia).
- Na każdy miesiąc musisz składać osobno dokument. Na pierwszy miesiąc ze spadkiem składasz wniosek jak w linku https://www.infakt.pl/blog/wniosek-o-swiadczenie-postojowe-2080-zl-jak-zlozyc/ . Na kolejne miesiące składasz oświadczenie, że Twoja sytuacja nie uległą zmianie (czyli masz spadek o 15% miesiąc do miesiąca).
- Może być sytuacja, że w marcu miałeś wysokie przychody. W kwietniu spadły o 15%, więc składasz wniosek. W maju wzrosły albo nie spadły aż o 15%, więc nie składasz oświadczenia. W czerwcu i lipcu przychody znowu spadły o min. 15%, więc wówczas składasz oświadczenia i otrzymujesz świadczenie postojowe, jako dodatek do Twoich zarobków. Kwota ta nie jest wpisywana do KPiR i nie odprowadza się od niej podatku.
- Kiedy złożyć? W miesiącu obecnym za obniżkę z dwóch ostatnich miesięcy. Czyli składając wniosek np w maju, porównujesz przychody z marca do kwietnia.
- Wniosek składasz przez PUE ZUS, gdzie logujesz się profilem zaufanym.
- Jeśli go jeszcze nie masz, to możesz zalogować się poprzez swój bank albo założyć tymczasowy profil zaufany, który będzie aktywny przez 3 miesiące i pozwoli Ci załatwić wszystkie sprawy.
- Jeśli pracujesz na B2B + UoP, to nie przysługuje Ci to świadczenie, bo masz składki społeczne odprowadzane na UoP, a nie na B2B.

Zwolnienie z ZUSu
- Tylko dla osób posiadających przychód (dla VATowców netto na fakturze, bez uwzględniania kosztów) max 15.681zł.
- Limit przychodu powyżej musicie nie przekroczyć tylko w miesiącu składania wniosku. W kolejnych miesiącach nie ma już znaczenia wysokość Waszego przychodu.
- Nie dotyczy osób korzystających z Ulgi na start.
- Wniosek składacie do ZUSu przez ich platformę PUE.
- Wniosek można złożyć do 30 czerwca 2020.
- Jeden wniosek składany jest od razu na wszystkie trzy miesiące. Jeśli w kolejnych miesiącach uda Wam się uzyskać wyższy przychód, to nie wpływa to na przyznane pokrycie składek.
- Kod wniosku: RDZ
- Składki emerytalne są odprowadzane przez ZUS, więc nie będzie luki w ciągłości.
- Filmik jak złożyć wniosek znajdziecie na stronie https://www.infakt.pl/blog/jak-wypelnic-wniosek-do-zus-o-zwolnienie-ze-skladek/

Wniosek o zwrot zapłaconych składek ZUS?
Jeśli opłaciłeś już składki, to możesz złożyć wniosek do ZUSu o ich zwrot 🙂 Potrzebujesz do tego platformy ZUS PUE, gdzie logujesz się np. za pomocą profilu zaufanego i wybierasz kod wniosku ZUS-EZS-P: Wniosek płatnika składek o zwrot nienależnie opłaconych składek.