Duża zmiana przepisów dla osób z kilometrówką już od 2019 roku


Używasz w swojej działalności gospodarczej samochodu? Nie posiadasz auta w środkach trwałych i rozliczasz się kilometrówką? Od 2019 roku bardzo mocno zmieniają się przepisy podatkowe!

Od stycznia 2019 roku wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące sposobów rozliczania wydatków związanych z autem. Do tej pory istniała ewidencja przebiegu pojazdu – tak zwana kilometrówka – w której należało prowadzić wykaz wyjazdów wymaganych w wykonywanej działalności gospodarczej. Wielkim plusem było to, że nie potrzebowaliście dodawać samochodu do środków trwałych swojej działalności. Mogliście używać auta prywatnego, wspólnego z kimś, czy też własności zupełnie innej osoby. Nie miało to znaczenia.

Spis treści

Jak to działało dotychczas?

Jeśli jechaliście na spotkanie biznesowe, rozmowę z klientem, przeprowadzić szkolenie czy też np odebrać dokumenty firmowe z poczty, to wprowadzaliście taką trasę do tabelki kilometrówki. Tabelka dotyczyła każdego miesiąca osobno. Należało m.in. podać pojemność silnika, numer rejestracyjny auta, określić trasę, jej długość, cel podróży oraz koszt (jako iloczyn długości trasy i stałych wartości współczynników dla danego typu silnika).

Jak wyglądało rozliczenie?

W zamian za prowadzenie takiej ewidencji, mogliście uwzględniać do kosztów prowadzonej działalności wydatki związane z utrzymaniem samochodu. A więc przeglądy rejestracyjne, ubezpieczenie, paliwo, naprawy samochodu i inne koszty wydatków na samochód. A tym samym nie amortyzować samochodu, jeśli był niewiele warty bądź planowaliście go sprzedać.
Do końca roku 2018 z kosztu poniesionego na samochód można jeszcze odliczyć połowę VATu, a pozostałą część wydatku zakwalifikować w 100% jako koszt prowadzenia działalności. Ale tylko do wysokości tzw kilometrówki.
Przykładowo: wyjazd do klienta na trasie Kraków-Rzeszów-Kraków ma łącznie 320 km. Jadąc autem o silniku powyżej 0,9cm3 (współczynnik 0,8357 zł), do kosztów kwalifikowało się maksymalnie 320 x 0,8357 = 267,46 zł. Czyli do tej wysokości można było rozliczać wydatki poniesione na utrzymanie auta.

Olbrzymie zmiany od stycznia 2019

Od początku 2019 roku wchodzi w życie nowe prawo, które zupełnie zmienia rozliczanie kilometrówką. Nie będzie już limitu wydatków wynikających z kilometrówki, a nawet w swojej działalności nie trzeba będzie tej kilometrówki w ogóle tworzyć. Ale jest jeden szczegół. Do kosztów nie zakwalifikujemy już 100% wydatku na samochód, a jedynie … 20%. Jest to dosyć znaczna różnica i może spowodować, że wiele osób będzie zmuszonych umieścić swój samochód w środkach trwałych. A nie każdy chce to zrobić, czy też nie może.

Co mogę zrobić przed końcem roku?

Trwa właśnie ostatni miesiąc, aby zastanowić się czy potrzebujecie czegoś do samochodu. To ostatni moment, aby pomniejszyć podatek dochodowy o koszty w wysokości 100%, a nie 20%. A przy okazji przygotować auto na sezon zimowy i poruszać się bezpiecznie po drogach 🙂
Z pomysłów, które przychodzą mi do głowy, zastanówcie się przykładowo:
– czy potrzebujecie kompletu opon letnich? A może nawet obecne opony zimowe muszą być wymienione na kolejny sezon?
– może potrzebujecie felg na letnie opony?
– czy robiliście okresowy przegląd stanu swojego samochodu?
– może warto jeszcze przed świętami odstawić auto do mechanika i naprawić jakąś usterkę?
przeglądu technicznego raczej nie ma sensu robić z wyprzedzeniem, ale jeśli komuś wypada zaraz początkiem stycznia, to warto go zrobić jeszcze przed końcem roku

Pomyślcie o tym, bo zbliżają się święta, a zakłady i hurtownie będą pracowały w tym okresie na pół gwizdka. Może warto już coś zamówić?

Udanego weekendu!

Abecadło przedsiębiorcy

Paweł Dobrzański

Start-up's fan, technological conferences member, social media enthusiast and low-cost trips traveler.

You may also like

LEAVE A COMMENT

Cześć!

Witaj na moim blogu! Znajdziesz tu proces budowania mojej aplikacji EventSearch za pomocą jhipstera. Podzielę się z Tobą niuansami dot. zakładania i prowadzenia firmy. Mam również nadzieję, że pomogę Ci zaoszczędzić trochę pieniędzy. Zapraszam!

Najpopularniejsze posty

Dzięki, że wpadłeś!

Paweł Dobrzański

Paweł Dobrzański

Start-up's fan, technological conferences member, social media enthusiast and low-cost trips traveler.