Duża zmiana przepisów dla osób z kilometrówką już od 2019 roku


Używasz w swojej działalności gospodarczej samochodu? Nie posiadasz auta w środkach trwałych i rozliczasz się kilometrówką? Od 2019 roku bardzo mocno zmieniają się przepisy podatkowe!

Od stycznia 2019 roku wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące sposobów rozliczania wydatków związanych z autem. Do tej pory istniała ewidencja przebiegu pojazdu – tak zwana kilometrówka – w której należało prowadzić wykaz wyjazdów wymaganych w wykonywanej działalności gospodarczej. Wielkim plusem było to, że nie potrzebowaliście dodawać samochodu do środków trwałych swojej działalności. Mogliście używać auta prywatnego, wspólnego z kimś, czy też własności zupełnie innej osoby. Nie miało to znaczenia.

Jak to działało dotychczas?

Jeśli jechaliście na spotkanie biznesowe, rozmowę z klientem, przeprowadzić szkolenie czy też np odebrać dokumenty firmowe z poczty, to wprowadzaliście taką trasę do tabelki kilometrówki. Tabelka dotyczyła każdego miesiąca osobno. Należało m.in. podać pojemność silnika, numer rejestracyjny auta, określić trasę, jej długość, cel podróży oraz koszt (jako iloczyn długości trasy i stałych wartości współczynników dla danego typu silnika).

Jak wyglądało rozliczenie?

W zamian za prowadzenie takiej ewidencji, mogliście uwzględniać do kosztów prowadzonej działalności wydatki związane z utrzymaniem samochodu. A więc przeglądy rejestracyjne, ubezpieczenie, paliwo, naprawy samochodu i inne koszty wydatków na samochód. A tym samym nie amortyzować samochodu, jeśli był niewiele warty bądź planowaliście go sprzedać.
Do końca roku 2018 z kosztu poniesionego na samochód można jeszcze odliczyć połowę VATu, a pozostałą część wydatku zakwalifikować w 100% jako koszt prowadzenia działalności. Ale tylko do wysokości tzw kilometrówki.
Przykładowo: wyjazd do klienta na trasie Kraków-Rzeszów-Kraków ma łącznie 320 km. Jadąc autem o silniku powyżej 0,9cm3 (współczynnik 0,8357 zł), do kosztów kwalifikowało się maksymalnie 320 x 0,8357 = 267,46 zł. Czyli do tej wysokości można było rozliczać wydatki poniesione na utrzymanie auta.

Olbrzymie zmiany od stycznia 2019

Od początku 2019 roku wchodzi w życie nowe prawo, które zupełnie zmienia rozliczanie kilometrówką. Nie będzie już limitu wydatków wynikających z kilometrówki, a nawet w swojej działalności nie trzeba będzie tej kilometrówki w ogóle tworzyć. Ale jest jeden szczegół. Do kosztów nie zakwalifikujemy już 100% wydatku na samochód, a jedynie … 20%. Jest to dosyć znaczna różnica i może spowodować, że wiele osób będzie zmuszonych umieścić swój samochód w środkach trwałych. A nie każdy chce to zrobić, czy też nie może.

Co mogę zrobić przed końcem roku?

Trwa właśnie ostatni miesiąc, aby zastanowić się czy potrzebujecie czegoś do samochodu. To ostatni moment, aby pomniejszyć podatek dochodowy o koszty w wysokości 100%, a nie 20%. A przy okazji przygotować auto na sezon zimowy i poruszać się bezpiecznie po drogach 🙂
Z pomysłów, które przychodzą mi do głowy, zastanówcie się przykładowo:
– czy potrzebujecie kompletu opon letnich? A może nawet obecne opony zimowe muszą być wymienione na kolejny sezon?
– może potrzebujecie felg na letnie opony?
– czy robiliście okresowy przegląd stanu swojego samochodu?
– może warto jeszcze przed świętami odstawić auto do mechanika i naprawić jakąś usterkę?
przeglądu technicznego raczej nie ma sensu robić z wyprzedzeniem, ale jeśli komuś wypada zaraz początkiem stycznia, to warto go zrobić jeszcze przed końcem roku

Pomyślcie o tym, bo zbliżają się święta, a zakłady i hurtownie będą pracowały w tym okresie na pół gwizdka. Może warto już coś zamówić?

 

Świąteczna oferta pracy dla #programista15k i nie tylko

Zbliża się koniec roku, czyli czas wypoczynku, ale też analizy swojego życie i wyzwań. Chciałem Wam wspomnieć o kuszącej ofercie, która może Wam pomóc w rozwoju i nie tylko 🙂 Szukamy fullstacków do nowo powstających zespołów scrumowych w Sii Kraków. Zespoły są tworzone OD ZERA, a projekty są częścią większego marketplace’u z aplikacjami wykorzystywanymi w głównym firmowym narzędziu.

Tematyka: Projekt dotyczy pracy nad globalnym narzędziem do zarządzania ruchem turystycznym, skierowanym dla agencji turystycznych. Łączy on istniejące systemy: rezerwacji i wyceny biletów lotniczych i kolejowych, wynajmu hoteli, wypożyczalni samochodów. Będą to prawdopodobnie aplikacje w Reakcie. Komunikują się RESTem z backendem, który odpytuje webserwisy klienta. Powstawały już inne aplikacje w podobnym stacku, więc powinna być też szansa na podejrzenie takich i wyciągnięcie z tego jakichś wniosków.

Siedziba: nowe biuro Sii Kraków na Podgórzu.

Czas: Projekt będzie ruszał początkiem roku, więc jeśli ktoś planuje zmienić pracodawcę, ma genialną szansę właśnie teraz! Szukamy ludzi z zacięciem fullstackowym lub nawet z przewagą frontendu (praca jest po stronie zarówno backend’u jak i frontend’u). Kompletujemy zupełnie nowe zespoły, stąd chwilowo sporo wolnych miejsc. Rekrutacja dopiero ruszyła, więc jeszcze nie ma konkurencji – dobry moment na kandydaturę.

Kogo szukamy?
– Team Leadów
– Seniorów
– Contributor
– Juniorów
Obecnie z naciskiem na Leadów i Seniorów. Chcemy stworzyć solidny trzon zespołów. Uwaga: nie jednego, tylko kilku!

Planowane technologie:
# Java stack: Java 8, Spring, REST, Junit
# JS stack: React, Jest, Mocha, Jasmine
W przyszłości możliwa jest migracja do javy 11, docker i openshift (nie trzeba tego znać, nauczycie się na miejscu)

Widełki: zależne od doświadczenia, odezwijcie się to postaram się coś podpowiedzieć w kuluarach. Możliwość zatrudnienia na B2B, UoP, czy inne jeśli tak preferujecie.

Jak wygląda praca w Sii Kraków? Kiedyś napisałem na blogu relację z mojej perspektywy i nadal jest ona aktualna. Tym bardziej, że zespoły nie będą pracować u klienta, tylko bezpośrednio w biurze Sii. Czyli same plusy 🙂 Moja relacja dostępna jest tutaj [KLIK]:

Jesteście zainteresowani? Macie jakieś pytania? Piszcie śmiało tutaj na PW albo bezpośrednio na kontakt@paweldobrzanski.pl, chętnie odpowiem. Możecie też podesłać swoje CV, to zrobimy jego review (czasem warto zerknąć na to z boku) i skontaktuję Was z naszym biznesem.

P.S. Osoby z poza Krakowa zapraszam również pod adres https://paweldobrzanski.pl/oferty-sii/ , gdzie znajdziecie aktualne oferty z całej Polski, na które szukamy chętnych. Lista zawiera główne pozycje ze wszystkich siedzib Sii w Polsce!

 

Udanego weekendu!

Paweł Dobrzański

Start-up's fan, technological conferences member, social media enthusiast and low-cost trips traveler.

You may also like

Więcej niż na blogu

Cześć!

Witaj na moim blogu! Znajdziesz tu proces budowania mojej aplikacji EventSearch za pomocą jhipstera. Podzielę się z Tobą niuansami dot. zakładania i prowadzenia firmy. Mam również nadzieję, że pomogę Ci zaoszczędzić trochę pieniędzy. Zapraszam!

Kącik promocji!

Nowa promocja na konto firmowe w mBanku!
0 zł za otwarcie i prowadzenie
0 zł za wypłaty gotówki powyżej 100 zł z bankomatów Planet Cash, Euronetu i BZ WBK S.A
100 zł zwracane na konto za pierwszy przelew do ZUS w wysokości min. 250 zł
A do tego Raiffeisen Polbank pozwala na koncie osobistym zyskać do 500zł :)

Najpopularniejsze posty

Dzięki, że wpadłeś!

Paweł Dobrzański

Paweł Dobrzański

Start-up's fan, technological conferences member, social media enthusiast and low-cost trips traveler.