JAK UŻYWAĆ NOWY MIKRORACHUNEK PODATKOWY


Od pierwszego stycznia 2020 zmienia się sposób płatności podatków dla każdej firmy, również Twojej. Sprawdź o co chodzi z nowym rachunkiem podatkowym.

Pamiętacie jak w ubiegłym roku zmienił się adres do płatności składek ZUS? To co odbywa się od początku roku 2020 jest kontynuacją tego trendu. Można powiedzieć, że to drobna zmiana, która uprości kilka rzeczy i zmniejszy ilość problemów. Zobaczcie sami jak to wygląda.

Spis treści

Jak to wyglądało dotychczas?

Do końca 2019 roku podatki płaciliśmy na numery urzędów skarbowych, w których się rozliczaliśmy. Zwykle banki udostępniały wyszukiwanie po nazwie Urzędu Skarbowego i mapowało ich numery kont na formularzu podatkowym. Jeśli ktoś miał mniej inteligentny bank, to musiał szukać numerów konta na stronie www danego Urzędu. Mogło być z tym nieco zabawy.

Jakie były z tym problemy?

Pieniądze od wszystkich podatników z danego okręgu US lądowały na tym samym koncie w Urzędzie Skarbowym. Czasem komuś te pieniądze zaginęły i trzeba było ich szukać. Czasem ktoś dodał niewłaściwy tytuł przelewu, podał niewłaściwy symbol podatku i nie było wiadomo kto i w jakim celu te pieniądze przesłał. Albo jeszcze zabawniej, bo kwotę PIT przelał jako VAT, a kwotę VAT przelał jako PIT. A później następowało pisanie wniosku do US o przeksięgowanie kwot, albo zastanawianie się czy ktoś to zrobi automatycznie. Albo zmieniał miejsce zamieszkania i nie wiedział jakiemu US powinien przelać kwotę podatku. Albo przelewał 10zł za dużo i później trzeba by napisać pismo do US o zwrot dychy… ehh. Od teraz problemów będzie mniej!

Jakich podatków to dotyka?

Od 01.01.2020 roku dotyczy to wszelkie podatki które płacimy dla jednoosobowych działalności gospodarczych – czyli PIT i VAT.

Również CIT będziemy przelewać na nowy numer konta, jeśli jesteśmy spółką.

Jakich podatków to nie dotyka?

Wszystkich innych niż PIT, VAT i CIT. Te z kolei będą wysyłane na nowe numery Urzędów Skarbowych. Można je podejrzeć na stronie Krajowej Administracji Skarbowej, link poniżej:

https://www.gov.pl/web/kas/rachunki-bankowe-urzedow-skarbowych-obowiazujace-od-1012020-r

Skąd mam wziąć nowy numer?

Na oficjalnej stronie rządowej otrzymaliśmy generator numeru konta, na które będziemy przelewać od tego roku podatki. Numer ten będzie indywidualny dla każdego przedsiębiorcy. Z tego konta automatycznie będą rozsyłane pieniądze na podatki PIT i VAT (no i CIT dla spółek). Nie ma zatem znaczenia, czy wyślemy tam dwa przelewy osobno, czy jeden sumaryczny. Byleby tylko nie było sumarycznie za mało 😉

Numer możecie wygenerować sobie pod tym linkiem: https://www.podatki.gov.pl/generator-mikrorachunku-podatkowego

Pamiętajcie, że w mikrorachunku podatkowym, czyli numerze konta służącym do płaceniu podatków musi znajdować się Wasz identyfikator podatkowy, zgodnie z poniższym wzorem na schemacie. Czyli znajdźcie tam swój NIP bądź pesel, jeśli NIPu jeszcze nie macie.

Nie mam peselu ani NIPu, jak żyć?

Odpowiedź brzmi: powoli i spokojnie 🙂 Znajdź zatem numer konta do Urzędu Skarbowego i ten najbliższy podatek zapłać bezpośrednio im. Pamiętaj tylko, aby w tytule dodać imię i nazwisko oraz numer dowodu osobistego, numer paszportu albo innego dokumentu potwierdzającego kim jesteś.

Jak podejrzeć stan konta?

Obecnie jeszcze nie można, co jest wg mnie brzydką prowizorką. Ale docelowo Ministerstwo Finansów chce udostępnić wgląd do zaksięgowania wpłat wykorzystując logowanie na swój profil na Portalu Podatkowym, na którym podatnik będzie miał dostęp do swoich informacji podatkowych.

A co z rachunkiem do ZUSu?

Składki do ZUSu przelewamy po staremu, tak jak do końca roku. Jeśli chcesz poznać więcej szczegółów, zapraszam Cię do wpisu o numerze dla składek ZUSowskich: https://paweldobrzanski.pl/indywidualny-numer-konta-zus-zobacz-co-oznacza-nie-daj-sie-oszukac/

Paweł Dobrzański

Start-up's fan, technological conferences member, social media enthusiast and low-cost trips traveler.

You may also like

LEAVE A COMMENT

Cześć!

Witaj na moim blogu! Znajdziesz tu proces budowania mojej aplikacji EventSearch za pomocą jhipstera. Podzielę się z Tobą niuansami dot. zakładania i prowadzenia firmy. Mam również nadzieję, że pomogę Ci zaoszczędzić trochę pieniędzy. Zapraszam!

Najpopularniejsze posty

Dzięki, że wpadłeś!

Paweł Dobrzański

Paweł Dobrzański

Start-up's fan, technological conferences member, social media enthusiast and low-cost trips traveler.