Umowa zniesienia współwłasności samochodu – wzór pisma i jak to działa


Zarejestrowałeś kiedyś auto z kimś innym aby korzystać ze zniżek do ubezpieczenia? Potrzebna Ci będzie umowa zniesienia współwłasności pojazdu, aby je kiedyś sprzedać bądź zezłomować.

Kupując szczególnie pierwsze auto, częstą praktyką jest wpisywanie kogoś z rodziny jako drugiego właściciela. Ojciec, dziadek, wujek, może ktoś starszy z rodzeństwa. Dzięki temu większość towarzystw ubezpieczeniowych pozwala na wykorzystywanie zniżek współwłaściciela, które mogą dochodzić do 60% wartości ubezpieczenia. W przypadku różnych zdarzeń losowych, jak śmierć współwłaściciela, chęć sprzedaży auta czy choćby jego zezłomowania potrzebujemy zabezpieczyć się poprzez umowę zniesienia współwłasności.

W internecie jest masa niekonkretnych i niepełnych artykułów na ten temat. Postanowiłem więc zebrać to w jednym miejscu, aby wszystkie informacje były w końcu w jednym miejscu. Zapraszam do wpisu, bo może się on przydać wielu osobom.

Spis treści

Co jest istotne w umowie?

W Internecie można znaleźć wiele przykładowych wzorów umowy. Ja znalazłem na jakimś forum jeden z takich wzorów, lekko go sformatowałem i został on zaakceptowany w urzędzie komunikacji. Dlatego załączam poniżej wzór umowy zniesienia współwłasności samochodu, może wam się przydać. Na własną odpowiedzialność oczywiście. Z konkretów: na takiej umowie musi znajdować się kilka bloków danych, m. in. takich jak:

  • dane obojga właścicieli auta
  • dane i nazwa pojazdu, numer VIN, numer rejestracyjny,
  • podanie w umowie jakiego procentu zrzeka się drugi współwłaściciel (domyślnie przy podpisaniu umowy jest 50:50 jeśli umowa nie mówi konkretniej)
  • wpisanie wartości darowizny (czyli jeśli auto jest warte 10 000zł, to 50% udziałów posiada wartość 5 000zł i taką wartość wpisujemy)

 

Kliknij tu i pobierz przykładowy wzór umowy zniesienia współwłasności auta.

 

Czy musimy zapłacić podatek od zniesionej współwłasności?

Istnieje grupa członków rodziny, od których przyjęcie samochodu w formie umowy zniesienia współwłasności jest zwolnione z obowiązku podatkowego do pewnej kwoty. Dotyczy to dokładnie: małżonków, dzieci (zstępni), rodziców, dziadków (wstępni), rodzeństwa, ojczyma, macochy i pasierb. Kwotą wolną zaś jest 9637 zł od każdej osoby, która nas obdarowuje. Wg jednego z Urzędów Skarbowych z Krakowa nie ma innego górnego ograniczenia na kwocie, więc możemy bez zgłoszenia tego faktu dostać powiedzmy 10 darowizn od 10 osób, każda poniżej 9637 zł w ciągu pięciu lat, i nie musieć zgłaszać tego faktu do US. Kwota wolna oznacza, że nie mamy obowiązku zgłaszania tego faktu do Urzędu Skarbowego.

Jeżeli wartość części, którą otrzymujemy w wyniku zniesienia współwłasności, przekracza kwotę 9637 zł dla wyżej wymienionej grupy członków rodziny bądź auto pochodzi od współwłaściciela, który się tam nie kwalifikuje, wówczas musimy zapłacić podatek od darowizny (do kilku procent wartości darowizny, w zależności od jej wysokości). Istnieje kilka progów dla różnych grup powiązania, więc podatek może być większy bądź mniejszy. Darowiznę powyżej kwoty wolnej musimy również zgłosić się pomocą wniosku SD-Z2 do Urzędu Skarbowego do pół roku od podpisania umowy. Ponadto warto wiedzieć, że do tego limitu są zaliczane darowizny otrzymane od tej samej osoby w okresie ostatnich 5 lat.

Jeśli zdecydujemy się sprzedać auto przed upływem 6 miesięcy od podpisania umowy, jesteśmy zmuszeni zapłacić podatek od sprzedaży. Warto też wspomnieć, że okres 6 miesięcy, po którym można sprzedać auto bez płacenia podatku, liczy się od końca miesiąca, w którym podpisano umowę. Zezłomować można już bez zapłacenia podatku.

Jakie dokumenty są potrzebne w Urzędzie Komunikacji?

Jeśli potrzebujecie wyłącznie wykreślić drugiego współwłaściciela z dowodu rejestracyjnego, całe załatwianie trwa w urzędzie 5 minut załatwień + czas na kolejki 🙂 Musicie mieć wypełniony jednostronicowy wniosek, który zazwyczaj jest inny dla każdego urzędu. Wypełnienie trwa dwie minuty. Oprócz tego potrzebujecie:

  • dokumentu potwierdzającego przeniesienie części własności, czyli naszą umowę zniesienia współwłasności;
  • dowód rejestracyjny pojazdu;
  • kartę pojazdu, ale tylko jeśli była wydana (starsze samochody jej nie posiadają);
  • dowód osobisty;
  • aktualne ubezpieczenie;
  • jeśli prowadzisz firmę, zabierz numer KRS lub wydruk CEiDG z ich strony internetowej;

 

Czy trzeba zmienić dowód rejestracyjny?

Jeśli w dowodzie rejestracyjnym samochodu zrzekający się własności współwłaściciel jest wpisany jako drugi, czyli w środku dowodu rejestracyjnego, to nie trzeba dowodu rejestracyjnego wymieniać. Wystarczy pójść do urzędu komunikacji, w którym auto zostało zarejestrowane (wyłącznie tego samego), a tam urzędnicy są w stanie wykreślić z dowodu drugiego właściciela i potwierdzić to odpowiednią pieczątką. Dowód jest w pełni ważny, a samo załatwienie zajmuje kilka minut.

Jeśli zrzekający się był pierwszym w kolejności wpisania właścicielem, to sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana. Teoretycznie należy wymienić dowód rejestracyjny na nowy, co wiąże się z opłatą ok 180zł. Praktycznie – urząd za brak wymiany dowodu nie może nas w żaden sposób ukarać, jak również nie przekaże informacji o tym fakcie do innych urzędów. Problemem może być wyłącznie kontrola policji, gdzie za jazdę z nieważnym dowodem można dostać mandat. Ale jeśli auto nie ma być docelowo wykorzystywane, tylko sprzedane bądź zezłomowane, można rozważyć pozostawienie nieważnego dowodu do czasu zbycia auta (podczas sprzedaży auta z tego co czytałem nie stanowi to problemu).

 

Gdzie i kiedy załatwiać poszczególne dokumenty?

– Po podpisaniu umowy zniesienia współwłasności mamy 30 dni na dostarczenie umowy do Wydziału Komunikacji Urzędu Miasta w celu przerejestrowania auta bądź tylko wykreślenia drugiego współwłaściciela. Dostarczenia do tego konkretnego Urzędu Miasta, w którym został wydany dowód rejestracyjny pojazdu;

Pół roku czasu na dostarczenie umowy do Urzędu Skarbowego, jeśli wartość otrzymanej części jest wyższa niż kwota wolna z poprzedniego akapitu;

 

Umowa darowizny czy umowa zniesienia współwłasności na auto?

Dobre pytanie. Dzwoniłem do 3 Urzędów Skarbowych z pytaniem jaki dokument by złożyli, w każdym każdy widzi to inaczej 🙂 Jedni mówią żeby składać pierwszy, drudzy mówią żeby składać drugi. Ale summa summarum wszyscy mówią, że ważnym jest pilnowanie limitu. Jeśli przekazana część pojazdu limitu nie przekracza, to nie zawracamy im głowy. Jeśli przekracza, to mamy przynieść jedną z umów, złożyć SD-Z2 i do niego dołączyć podpisaną umowę. Podatku w pierwszej linii nie zapłacimy, ale musimy zgłosić sam fakt. A dokument przyjmą, jako że z tego co widziałem na wzorach tych dwóch umów dane wyglądają bardzo podobnie, wręcz różnią się nagłówkiem. Ot standardowy bałagan…

Jeśli macie podobne doświadczenia, dajcie proszę znać w komentarzach. Pamiętajcie, żeby składać te dokumenty nieco wcześniej niż wspomniane przeze mnie terminy, aby mieć chociaż tydzień buforu na nieprzewidziane sytuacje. No i na koniec zaznaczam, że nie jest to porada prawna, tylko informacje zebrane podczas załatwiania tego cuda – ciężko było jednoznacznie znaleźć dokładne informacje w sieci, stąd cały opis załatwień dla potomności 🙂

Paweł Dobrzański

Start-up's fan, technological conferences member, social media enthusiast and low-cost trips traveler.

You may also like

LEAVE A COMMENT

Cześć!

Witaj na moim blogu! Znajdziesz tu proces budowania mojej aplikacji EventSearch za pomocą jhipstera. Podzielę się z Tobą niuansami dot. zakładania i prowadzenia firmy. Mam również nadzieję, że pomogę Ci zaoszczędzić trochę pieniędzy. Zapraszam!

Najpopularniejsze posty

Dzięki, że wpadłeś!

Paweł Dobrzański

Paweł Dobrzański

Start-up's fan, technological conferences member, social media enthusiast and low-cost trips traveler.