Kiedy nie warto kupować na firmę


Z biegiem czasu i kolejnymi płatnościami podatków zastanawiamy się co zrobić, aby było ich mniej. Niektórzy zaczynają wtedy brać fakturę na każdy większy zakup. Tymczasem należy pamiętać jakie mogą być tego konsekwencje, bo nie zawsze warto kupować na firmę. Zapraszam do artykułu kiedy nie warto kupować na firmę.

Spis treści

Zobaczcie również inne wpisy biznesowe!

Czy RSS nadal żyje? Zbiór kanałów RSS o programowaniu i nie tylko
Jak rozpocząć i kontynuować naukę JAVY – 10 świetnych źródeł materiałów do rozwoju zawodowego
Opłata środowiskowa dla programisty i lekarza – jeszcze czas do końca marca

Jak wybrać księgową – 15 rzeczy o które musisz zapytać księgową zanim ją zatrudnisz
Jak wybrać biuro wirtualne w 10 punktach czyli najlepsze cechy wirtualnego biura
Promocja na MyDevil – hosting JAVA, Django, Ruby i Node.JS za pół ceny!
Konkurs wakacyjny i dwa audiobooki do wygrania
Własna firma – co warto wiedzieć? 11 wskazówek
Kiedy nie warto kupować na firmę?
Branżowe VLOGi na weekend majowy kogo warto słuchać
Jakie wydatki możesz wrzucać w koszty firmowe?

 

1. Krótsza gwarancja

Niektóre sklepy w Polsce nie respektują udzielania tego samego okresu gwarancyjnego dla klientów indywidualnych i firm. Myślę tu głównie o Apple, którego produkty często są kupowane przez przedsiębiorców.

Zgodnie z polskim prawem sprzedawca nie jest zobowiązany do traktowania w ten sam sposób klientów indywidualnych i przedsiębiorców. Stąd też Apple – jako jedna z kilku firm elektronicznych – przyznaje na ten sam sprzęt tylko rok gwarancji dla firmy. Dla klienta indywidualnego są to dwa lata.

Jeśli nie jesteś VATowcem rozważ kupno takiego laptopa na fakturę imienną i wprowadzenie laptopa na podstawie deklaracji jego wartości (z ceną z faktury). Wówczas uzyskasz zarówno niższy podatek dochodowy, jak i dłuższą fakturę.

2. Brak 10 dni roboczych na zwrot

Dla klientów indywiduwalnych istnieje możliwość odstąpienia od umowy kupna zawartej na odległość bez podania jakiejkolwiek przyczyny. Termin ten rozpoczyna się od chwili odbioru przez konsumenta tej rzeczy od przewoźnika.

Niestety w przypadku zakupu na firmę nie możemy skorzystać z tej możliwości. Chyba, że sprzedawca wykaże się dobrą wolą i przyjmie taki zwrot, choć obowiązku nie ma.

3. Problemy z gwarancją

Niektóre sprzęty domowe mają w kartach gwarancyjnych zastrzeżenia mówiące, że w przypadku awarii gwarancja nie obejmuje sprzętu wykorzystywanego w działalności gospodarczej. Dotyczy to głównie sprzętu AGD, takiego jak lodówki, pralki bądź kuchenki.

Słyszałem kiedyś o sytuacji, gdy zepsuła się lodówka w małym biurze i wezwani technicy odstąpili od naprawy gwarancyjnej, jako że lodówka była używana w firmie. No chyba, że w razie potrzeby technicy zastaną ją w mieszkaniu prywatnym 🙂

W razie problemów ze sprzętem można próbować w ciągu pierwszego roku zgłaszać produkt z tytułu rękojmi. Daje ona mniejsze uprawnienia niż gwarancja i może zostać całkowicie wyłączona z treści umowy przez sprzedawcę.

4. Dłuższy czas reklamacji

Reklamacja uszkodzonego towaru złożona przez klienta indywidualnego musi zostać rozstrzygnięta w ciągu 14 dni. Dla przedsiębiorców proces ten może trwać kilka tygodni, bo nie ma dolnego limitu czasu na jej rozpatrzenie.

5. Brak pomocy urzędów w rozstrzyganiu reklamacji

W razie sporu z przedsiębiorcą w imieniu klienta indywidualnego może występować powiatowy bądź miejski rzecznik konsumentów lub organizacja pozarządowa. W przypadku zakupu na firmę, przedsiębiorca może liczyć wyłącznie na UOKiK i to tylko wtedy, gdy uzna wystąpienie zagrożenia zasady konkurencji.

6. Nie każdy jest płatnikiem VAT

Będąc VATowcem, można kupować sprzęt o około 33% taniej, ze względu na odliczenie 23% podatku VAT oraz podatku dochodowego. Dla osób nie będących VATowcami taki zakup może być tańszy wyłącznie o wartość podatku dochodowego (18% bądź 19%), zakładając uzyskanie dochodów na odpowiednio wysokim poziomie.

Z tego też względu warto się zastanowić, czy 18% tańszy sprzęt jest wystarczającą zachętą za potencjalne ograniczenia w kwestii gwarancji. Nie zawsze zatem warto kupować na firmę.

Abecadło przedsiębiorcy

Paweł Dobrzański

Start-up's fan, technological conferences member, social media enthusiast and low-cost trips traveler.

You may also like

LEAVE A COMMENT

Cześć!

Witaj na moim blogu! Znajdziesz tu proces budowania mojej aplikacji EventSearch za pomocą jhipstera. Podzielę się z Tobą niuansami dot. zakładania i prowadzenia firmy. Mam również nadzieję, że pomogę Ci zaoszczędzić trochę pieniędzy. Zapraszam!

Najpopularniejsze posty

Dzięki, że wpadłeś!

Paweł Dobrzański

Paweł Dobrzański

Start-up's fan, technological conferences member, social media enthusiast and low-cost trips traveler.