Confitura 2017 – podsumowanie i najlepsze prelekcje


W ostatni weekend mieliśmy okazję świętować kolejną edycję konferencji Confitura 2017, jednej z lepszych nt javy poza Krakowem 😉 Przygotowałem skrót ciekawszych tematów i link do obecnych materiałów! Zapraszam!

Confitura była pierwszą konferencją javową, którą się zainteresowałem. Jeszcze podczas studiów znalazłem na youtube kanał z masą super prezentacji i zacząłem się w nie wgryzać. Dużo praktycznej wiedzy, ciekawi prelegenci, świetna atmosfra bijąca z filmików. Stwierdziłem, że warto się tam wybrać.

Trzy lata zajęła mi wycieczka na Confiturę do Warszawy. Zawsze termin trafiał w jakieś moje plany (raz low-cost wakacje z jedynym możliwym terminem, drugi raz wesele u znajomych) i dopiero w ubiegłym roku udało mi się fizycznie pojechać na Confiturę. Pamiętam te tłumy, upał, ciekawe rozmowy na stoiskach i wartościowe prelekcje. Idealna szansa, żeby dowiedzieć się jak wygląda praca u innych, czerpać z czyjegoś doświadczenia. Może nie wszystkie prezentacje mi wtedy podeszły (trzeba się nauczyć czasem wychodzić cichutko w trakcie, jeśli nie ma motylków w brzuchu), ale i tak przywiozłem kawał solidnej wiedzy i wiele ciekawostek. Doświadczeni koledzy-programiści z youtube byli na wyciągnięcie ręki, można było zobaczyć ich na żywo, podyskutować, wyjść z nimi na piwo na Spoinę. Słyszałem od znajomych, którzy wygrali wejściówki, że Spoina była mega pozytywna i zostali tam bardzo ciepło przyjęci. Jeśli będziecie kiedyś na konferencji i będzie szansa na wejściówki na afterparty, IDŹCIE NA NIE! Chociaż na dwie godziny, żeby wyjść ze swojej strefy komfortu, zobaczyć jak to wygląda, poznać choć jedną osobę. Ja się wybieram na kolejne.

W tym roku ze względu na baaaaaaardzo intensywny czas w życiu i dużo obowiązków postanowiłem, że nie jadę. Będą nagrania, które pojawiają się jak co roku po jakimś czasie od konferencji. Obejrzę, nie musi być na żywo. A jednak 🙂

Wydaje mi się, że w zeszłym roku część prelekcji była transmitowana online. W tym roku odbywały się transmisje z dwóch sal, dzięki czemu poświęciłem całą sobotę aby z pozycji leżącej na łóżku obejrzeć kolejne prezentacje 🙂 Wygodnie, w chłodzie, zrobiłem obiad w międzyczasie, odpisałem na kilka maili, zaoszczędziłem czas na transporcie 🙂 Co prawda nie miałem okazji porozmawiać na stoiskach z kolegami z branży i dowiedzieć się jak u nich wygląda praca, ale i tak było nieźle. Poniżej podrzucę Wam moje krótkie opinie o kilku prezentacjach, które oglądałem, oraz wymienię na czyje jeszcze nagrania czekam z niecierpliwością.

Spis treści

Obejrzane prelekcje (wg agendy)

Jakub Nabrdalik – Keep IT clean: mid-sized building blocks and hexagonal architecture in real life

language: polish level: beginner
Opis: What is the package structure of your project? Most team have hard time explaining WHY their packages look the way they do. Even less can find any sense in their final layout. Do you know why package-scope is the default in Java? Do you know why most developers pretty much never use it? Do you have an architecture, with which you can easily and fast unit test 90% of your system, and not have to change your tests even after major refactoring? All Java devs understand class level encapsulation, some get microservices and modularity on a macro level (> few klocs). Not too many know how to design their code/architecture on a medium level. How to build easy to use building blocks. And so, most projects drift into kind of spaghetti mess. Let’s see how we can make our situation a little bit better, using Domain Driven Design, package-private scope, sensible packaging structure, CQRS on microservices, and finally: hexagonal architecture. Because it is actually easier, than not doing it.
Komentarz: Mocne rozpoczęcie konferencji. Jakub przypomniał jak powinniśmy patrzeć na tworzenie oprogramowania w zależności od fazy projektu. Nie ma sensu się wyrywać do implementacji, zanim nie określimy solidnych założeń, przypadków użycia, testów, można długo wymieniać. Tylko gdy człowiek o tym zapomni, pojawiają się demony, które chcą rozłożyć projekt jak domek z kart.

Jakub Kubryński – Studium przypadku wystarczająco dobrej architektury

language: polish level: beginner
tags: Software Craftsmanship, Cloud, Microservices
Opis: Co znaczy, że architektura w projekcie jest dobra? Na jakich aspektach powinniśmy się skupić. Co ma znaczenie na początku a co w fazie utrzymania. Czy wolno nam zapominać o kosztach i zasobach? Na te pytania, bazując na doświadczeniach projektowych, odpowiem w mojej prezentacji. Zobaczymy także jak zmieniło się podejście do architektury na przestrzeni lat i czy faktycznie zatacza ona koła. Pokażę także, że bez wielkich rewolucji można zerwać sporo nisko wiszących owoców, które zdecydowanie potrafią poprawić jakość programistycznego życia.
Komentarz: Czy istnieje idealna architektura dla projektu? Czy jest sens robić regresję, skoro dopiero co kolega przeklikał aplikację i działała? Im więcej osób pracuje w projekcie, tym więcej szans, że zadziała czynnik ludzki i coś się wywali. Jakub opowiada o dobrej architekturze, życiowych przypadkach z pola bitwy i o tym, jak powoli rozkręcać projekt, aby praca nad nim była dla nas przyjemnością i brakiem fackupów po nocach. Warto posłuchać.

Sławomir Sobótka – DDD: Q&A – czyli co gryzie świadomego programistę/programistkę

language: polish level: advanced
Opis: W swojej pracy spotykając dziesiątki zespołów zauważam wzorce pytań/dylematów/rozterek jakie pojawiają wraz ze wzrostem doświadczenia i świadomości zespołu w stosowaniu DDD. Tak na prawdę pytania te są ogólne a DDD jedynie szybciej do nich doprowadza. Podczas prezentacji przyjrzymy się tym typowym pytaniom na poziomie modelu, architektury i organizacji – spróbuję odpowiedzieć na nie w postaci konkretnych technik i rozwiązań.
Komentarz: Dziwi mnie czemu ludzie wychodzili z sali między prelekcjami, bo to trzecia z rzędu solidna prelekcja w tej samej sali, na równie wysokim poziomie. Zresztą w tej sali ogólnie poziom trzymał się wysoko. Sławek przez całą prezentację starał się zwrócić uwagę na zrozumienie dziedziny projektu przez programistów i analityków. Pokazał trafne przykłady, gdzie w zależności od kontekstu śmieszne rozwiązanie stawało się dość sensowne. Trochę CQRSa, trochę przykładów, warto obejrzeć.

Daniel Pokusa – Evolving Architecture

language: polish level: advanced
tags: Software Craftsmanship, Microservices
Opis: Rozwijając system bardzo łatwo można przekroczyć granicę- z jednej strony chcemy przewidzieć wszystkie możliwości i potencjalne zmianty jakich będzie chciał klient, z drugiej strony pod wpływem presji czasu często idziemy na skróty, które na późniejszym etapie projektu sprawiają, że koszty zmian zaczynają być zbyt wysokie. Jak unikać „overdesignu”, równocześnie nie zamykając się na potencjalny rozwój? Na jakim etapie podejmować kluczowe decyzje oraz kiedy opłaca się świadomie zaciągać dług technologiczny? Wykład dla wszystkich tych, którym zależy, aby ich aplikacje były utrzymane w dobrym stanie (uwzględniając często spore ciśnienie biznesowe). Prawdziwa historia o pomyłkach, porażkach, ale i decyzjach, które okazały się zbawienne dla projektu.
Komentarz: Ciekawie opowiedziana historia z pogranicza clean code i kontaktu na styku z biznesem. Daniel pokazał na co zwracać uwagę podczas podejmowania decyzji, opowiedział o problemach z którymi się spotkał i jak można je rozwiązywać. Wspomniał też kilka ciekawych tytułów książek, których jeśli jeszcze nie przeczytaliście, to warto na nie zwrócić uwagę.

Szczepan Faber, Marcin Stachniuk, Wojtek Wilk – Ship every change to production! How it’s done at LinkedIn, in Mockito, and how you can do it with shipkit.org

language: english level: advanced
Opis: After the talk, you will be excited about shipping code all the time! Szczepan will start describing how Java code moves from commit to prod at LinkedIn. Then we will describe the goals and implementation details of impressive release automation of Mockito project. Finally, we’ll show you a demo how to setup top notch continuous delivery in 2 minutes for any Open Source Java library. We will use shipkit.org, a new OS project, currently cooked by chefs Szczepan Faber (LinkedIn), Wojtek Wilk (Smart Recruiters) and Marcin Stachniuk (Freelancer). There’s room in the kitchen for more cooks, too! Shipkit inspires on original Mockito release automation tooling and also on the the build pipeline Szczepan’s team created and maintains at LinkedIn.
Komentarz: Panowie pokazali swój nowy produkt służący do automatyzacji releasowania. Stosują go w pracy nad Mockito, rozwijają go na bieżąco, można zerknąć na nową zabawkę.

Wojciech Seliga – Plantacje programistów – kolonializm XXI wieku

language: polish level: beginner
Opis: Uber, Facebook, Spotify, Tesla, JIRA – software zbudowany przez software geeków warty miliardy dolarów. Czy Polscy specjaliści IT są głupsi lub gorsi od swoich kolegów z Zachodu? Czy może problemem jest ogromny kapitał w tamtych krajach, którego tutaj nie mamy? Czy wreszcie problem leży w naszym podejściu do informatyki? Niezależnie od rzeczywistej przyczyny, efektem są dziesiątki tysięcy osób w Polsce pracujących nad pielęgnowaniem systemów informatycznych wymyślonych gdzie indziej i przekazanych im do konserwacji jako relatywnie taniej i kontrolowalnej sile roboczej. Razem z innymi krajami rozwijającymi się, staliśmy się swoistą plantacją programistyczną dla najnowocześniejszych krajów świata. Postaram się przeanalizować przyczyny takiej sytuacji i odpowiedzieć na pytanie jaka musi się stać zmiana mentalna, aby informatyka w Polsce przestała mieć cechy kolonii dostarczającej zasobów, a miała kreujący wpływ na rozwój cywilizacji i nowoczesnej gospodarki.
Komentarz: Lubię prelekcje Wojtka Seligi, minuty poza regulaminowym czasem jakoś mi nie przeszkadzają. Ciekawie przeanalizowane przyczyny naszych plantacji, rozważania o przyszłości „zasobów”, przyjemne zakończenie konferencji. Nie chciałbym tu za dużo spoilerować, ale warto włączyć sobie tę prezentację przy kawie i choćby w tle posłuchać co Wojtek ma do powiedzenia. Może dzięki temu powstanie chociaż jeden Zip2 więcej.

W planach do obejrzenia

Jakość kodu z perspektywy programisty i menedżera. – Piotr Żak – Ciekawy jestem jak można dbać o jakość aplikacji z dwóch perspektyw, programisty i managera. Z naciskiem na punkt widzenia tego drugiego 🙂

OData w Javie: wprowadzenie do Apache Olingo – Mateusz Chrzonstowski – Chętnie zobaczyłbym Olingo w akcji.
Reactive web services – Kamil Szymański – Kolejne ciekawe zagadnienie na najbliższe lata, czyli aplikacje reaktywne.
Kariera developera – zostałem seniorem i co dalej – Michał Gruca – No właśnie, jak zaprojektować swoją karierę do przodu i na co zwracać uwagę?
Deweloper na detoksie – Michał Płachta – Dobrze się zapowiada 😉
Wprowadzenie do JUnit 5 – Bartłomiej Kuczyński – Bartek opisywał już część rzeczy na swoim blogu, nawet skondensowana dawka wiedzy o nowej piątce się przyda.
Druga najtrudniejsza rzecz w IT – Paweł Lewtak – Twój reviewer będzie Ci wdzięczny za obecność na tej prelekcji.
Podstawy bezpieczeństwa aplikacji webowych – Grzegorz Goławski – Z pozdrowieniami dla devów z banku BGŻ, gdzie można cofać do woli i sesja nadal sie trzyma 🙂
Code Review – how to do it better? – Sebastian Malaca – Nowa prezentacja Sebastiana, tym razem porusza zagadnienie code review.
7 things which you should care about before release your code to production – Mateusz Dyminski – Mateusz w opisie wspomina o poprawnym logowaniu danych, testach wydajnościowych, profilowaniu. Dodaję do kolejki.
.
.
A na koniec niepocięte jeszcze nagranie do obejrzenia na świeżo 🙂 Co prawda były nagrania z Konfitury i Spiżarni, ale drugie nagranie gdzieś zaginęło. Więc podrzuca Wam jedyne na chwile obecną, z sali Konfitura. A resztę nagrań organizatorzy udostępnią za jakiś czas.
.
.
Na koniec cz 2: gratulację dla organizatorów. Kawał dobrej roboty! Dzięki!
.
.
 .
 .
Abecadło przedsiębiorcy
Paweł Dobrzański

Start-up's fan, technological conferences member, social media enthusiast and low-cost trips traveler.

You may also like

LEAVE A COMMENT

Cześć!

Witaj na moim blogu! Znajdziesz tu proces budowania mojej aplikacji EventSearch za pomocą jhipstera. Podzielę się z Tobą niuansami dot. zakładania i prowadzenia firmy. Mam również nadzieję, że pomogę Ci zaoszczędzić trochę pieniędzy. Zapraszam!

Najpopularniejsze posty

Dzięki, że wpadłeś!

Paweł Dobrzański

Paweł Dobrzański

Start-up's fan, technological conferences member, social media enthusiast and low-cost trips traveler.