Jak uzyskać zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek ZUS przez internet


Dziś krótki przewodnik po PUE ZUS! Jak uzyskać zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek ZUS przez internet? Zaświadczenie bez wizyty w urzędzie!

Potrzebowałem ostatnio wygenerowane zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek ZUS. Wiecie, że można to wygenerować online, bez wizyty w urzędzie, bez kolejek? Zobaczcie jak!

Jak uzyskać zaświadczenie zupełnie online?

 • Profil zaufany to podstawa. Jeśli jeszcze go nie założyłeś, to zrób to od razu. Można go potwierdzić bez wizyty w Urzędzie Skarbowym, wystarczy konto w jednym z banków, które autoryzują założenie profilu zaufanego. PKO, ING, mBank i kilka innych. Serio, załóż jak najszybciej.
 • Profilem zaufanym logujemy się do ZUSowskiego PUE (Platforma Usług Podawczych). Niestety kreatory wymagają flasha, więc proponuję zalogować się Internet Explorerem, będzie najmniej problemów z kompatybilnością.
 • Miałem dodać zrzuty ekranu, ale instrukcja ZUSu jest niesamowicie przejrzysta i trzeba ich chwalić za takie materiały 🙂 Wejdźcie i sprawdźcie sami, instrukcja obrazkowa DOSTĘPNA POD TYM LINKIEM!
 • Na liście usług szukacie po słowie kluczowym niezaleganie. Formularz, który nas interesuje posiada kod ZUS-EWN.
 • Ręcznie musicie wpisać wyłącznie cel wydania zaświadczenia na 1 stronie i ilość egzemplarzy na 2 stronie (jeśli chcecie fizyczny dokument).
 • Na końcu wybieracie czy chcecie elektroniczny dokument, czy fizyczny wysłany pocztą bądź do odebrania w wybranym ZUSie niedaleko Was.

Ile to trwa?

 • Zaświadczenie musi wystawić ZUS w miejscu Waszego rozliczania. Jeśli mieszkacie i rozliczacie się w jednym mieście, dostaniecie zaświadczenie od ręki w urzędzie.
 • Jeśli macie siedzibę firmy w innym mieście, to właśnie ten urząd fizycznie będzie sprawdzał kwestie niezalegania ze składkami i żaden inny Wam tego nie wyda. Możecie złożyć fizycznie formularz w ZUSie niedaleko Was, ale oni wprowadzają dane z tego formularza do systemu i zgłoszenia wpadają ponoć do tej samej kolejki, co zgłoszenia online. Czy więc warto robić kolejki w ZUSie, skoro można wprowadzić dane samemu?
 • ZUS ma 7 dni na przygotowanie zaświadczenia + dochodzi do tego ewentualny czas na wysyłkę pocztą.
 • W rzeczywistości, dokument elektroniczny na skrzynkę w PUE ZUS otrzymałem w ciągu 24h. Szacun! 🙂
 • Zaświadczenie jest ważne miesiąc.

Gdybyście potrzebowali kiedyś zaświadczenia o niezaleganiu pamiętajcie, że można załatwić je nie wychodząc z domu!
Wkrótce zobaczycie jak złożyć wniosek o niezaleganie w Urzędzie Skarbowym, wówczas będzie już komplet dokumentów do kredytu hipotecznego 😉 Udanego weekendu!

Abecadło przedsiębiorcy

Paweł Dobrzański

Start-up's fan, technological conferences member, social media enthusiast and low-cost trips traveler.

You may also like

LEAVE A COMMENT

Cześć!

Witaj na moim blogu! Znajdziesz tu proces budowania mojej aplikacji EventSearch za pomocą jhipstera. Podzielę się z Tobą niuansami dot. zakładania i prowadzenia firmy. Mam również nadzieję, że pomogę Ci zaoszczędzić trochę pieniędzy. Zapraszam!

Najpopularniejsze posty

Dzięki, że wpadłeś!

Paweł Dobrzański

Paweł Dobrzański

Start-up's fan, technological conferences member, social media enthusiast and low-cost trips traveler.