Jak dobrze wykorzystać hackathon?


Jak dobrze wykorzystać hackathon i na co szczególnie zwracać swoją uwagę? Jakich błędów nie popełniać i jak usprawnić swoją pracę? Wskazówki od praktyka, żeby nie popełniać tych samych błędów 🙂

Osiem miast, dziesiątki pomysłów, setki wizjonerów i tylko 24 godziny. Maraton programistyczny tylko dla twardzieli. Rusza Sii Let’s CODE, który zmienia ludzkie życie. A przy okazji można wygrać świetny smartwatch Samsung Gear S2 Classic oraz 10.000zł w gotówce! Jak się do niego przygotować? Na co zwraca uwagę? Sprawdźcie sami!

Spis treści

Wybierz konkretny temat projektu

Idź na hackathon z KONKRETNYM pomysłem. Pochwal się nim wcześniej w pracy, w domu, przy piwie ze znajomymi. Spytaj ich wszystkich czy chcieliby z niego korzystać, co mógłbyś zrobić lepiej, jakie funkcje są dla nich zbyteczne. W końcu to są Twoi pierwsi potencjalni klienci, masz idealną okazję dowiedzieć się czego potrzebują.

Zbierz drużynę

Musisz mieć kogoś, kto potrafi przekuć wizję w działający prototyp. Przyda się więcej niż jeden programista. Ktoś od grafiki, kto potnie obrazki i zrobi wizualizacje do finałowej prezentacji. Ktoś do zaprezentowania dema aplikacji, kto będzie się dobrze czuł z mikrofonem w ręku. Może ktoś od social media, żeby pochwalić się projektem przed znajomymi i potencjalnymi klientami? Macie świetną szansę żeby się wybić z pomysłem. Niech każdy zabierze laptopa, bo pracy będzie dużo 🙂

Ustal podział pracy

Masz bardzo mało czasu, bo tylko 24h na działający prototyp. Musicie więc pracować jednocześnie nad różnymi elementami aplikacji. Nie możecie sobie pozwolić na stracenie dwóch godzin dyskutując czy wyświetlacie elementy jako listę czy robicie kafelki. Musicie wcześniej ustalić swoje odpowiedzialności i przyjść na hackathon świadomi swoich zadań. A potem dać z siebie wszystko żeby pokazać, że udało Wam się udźwignąć daną rolę.

Wybierz lidera

Będzie to osoba rozwiązująca wszelkie niejasności między Wami. Podejmująca decyzje, gdy coś się zacznie sypać. Mająca dwa lub trzy głosy podczas impasu w jakimś temacie. Musicie mieć kogoś, kto będzie ogarniał całościowo realizację projektu, pilnował czasu i poganiał w razie potrzeby. Wybierzcie go wcześniej i nie zmieniajcie do końca, żeby nie wprowadzać bałaganu.

Stwórz MVP

Idziecie na hackathon z jednym podstawowym celem: STWORZYĆ DZIAŁAJĄCY I FUNKCJONALNY PROTOTYP. Może być brzydki, koślawy, ale podczas dema MA ZADZIAŁAĆ. Musicie więc na początku wypisać sobie na kartce co chcecie zrobić i określić minimalny sensowny zbiór funkcjonalności, dzięki którym aplikacja będzie użyteczna. Niech to będą 3-4 ekrany, na których pokażecie działanie swojego pomysłu. Niech Wasza aplikacja posiada kluczowe funkcjonalności, a wszelkie dodatkowe wodotryski pozostaną na papierze. Zdążycie je zrobić wieczorami po hackathonie. Pamiętajcie, że aplikacja musi zadziałać i musicie zademonstrować jej działanie. To nie miejsce na klikalne mockupy albo rysunki fantastycznego layoutu.
Wyobraźcie sobie, że budujecie budę dla psa, a za 24h ma po nią przyjechać dyrektor schroniska. Buda na prawdę nie musi być idealnie pomalowana i nie musi mieć zadaszonego basenu i systemu automatycznego dozowania karmy. Ale psiak już na nią czeka – ma spełniać swoją rolę!

Nie pisz od zera!

Czasu jest mało, więc trzeba używać tego co mamy. Nie klep styli od zera, wykorzystaj do tego jakiś framework np Bootstrap. Nie pisz zaawansowanej customowej autentykacji użytkownika, tylko poszukaj czy na githubie nie ma już takiego modułu w stacku technologicznym wybranym przez Ciebie. Zastanów się, czy nie korzystać z gotowych rozwiązań w danym języku. Nie wiem jak to wygląda w aplikacjach mobilnych, ale w webie mamy przykładowo:
JHipster – jeśli piszesz w Javie, to po wyklepaniu modelu wygeneruje Ci CRUDa w Angularze czy innym Reakcie. Jest sens pisać wszystko od zera?
Symfony 2 i jej bundle – autentykacja, menu, RESTy i wiele innych bajerów w PHP. Nawet za pomocą Doctrine można wygenerowac CRUDa z modelu w bazie danych.
Django – jesteś fanem pythona? To coś dla Ciebie!
Pamiętaj jednak, że możesz używać tylko ogólnie dostępnych silników i frameworków. Nie możesz napisać sobie wcześniej połowy aplikacji, a na hackathonie udawać, że coś robisz. Wszyscy uczestnicy muszą mieć równe szanse, więc proszę, graj fair.

Upiększ przed demem

Przede wszystkim niech ta aplikacja będzie funkcjonalna. Jeśli zostanie Ci choć trochę czasu pod koniec, spróbuj ją jakoś upiększyć i przygotować do dema. Wypełnij przykładową treść (choćby lorem ipsum generatorem), weź darmowe grafiki ze stocków. Możesz spróbować podpiąć jakiś gotowy szablon html, żeby całość wyglądała estetyczniej. Jeśli można zwiększyć estetykę niskim kosztem, to warto spróbować. Najwyżej stracicie pół godziny i nie zmergujecie zmian, ale przynajmniej będziecie mieć brzydką aplikację, która robi niesamowite rzeczy. Jeśli zrobi to lepiej niż konkurencja, to i tak ludzie jej będą używać.

Rozmowy z mentorami

Na każdym hackathonie znajdziemy mentorów, którzy będą starali się zrozumieć sens pisania danej aplikacji i wspomóc Was w walce o ukończenie aplikacji. Są to ludzie z różnych środowisk, z różną wiedzą i punktem widzenia. Nie są nieomylni, ale warto wysłuchać ich opinii i poprosić o feedback. Może ktoś z boku nie rozumie Waszej idei i trzeba ją uprościć, żeby była dostępna dla mas? Może Wasze MVP jest zbyt obszerne i pokażą Wam, że część funkcjonalności jest zbyteczna? A co, jeśli ktoś z mentorów nagle będzie zainteresowany sfinansowaniem tej aplikacji bądź będzie miał kontakty, które będą nią zainteresowane? Rozmawiajcie z mentorami, pytajcie o ich pomysły, oni są dla Was!

Poznaj innych uczestników

Jeśli znajdziesz tylko chwilę czasu, podejdź do innych teamów i podpytaj jak im idzie. Możesz poznać niesamowitych ludzi, a z częścią może kiedyś będziesz miał jeszcze okazję pracować czy robić coś po godzinach. Warto otwierać się na nowe znajomości.

Przyjdź wypoczęty i dbaj o zdrowie

Wyśpij się porządnie dzień przed hackathonem, aby mieć dużo energii podczas dnia pracy. Przyjdź w wygodnym ubraniu, pij dużo wody, rób co jakiś czas przerwy w pracy i wychodź na świeże powietrze. Dzięki temu Twój umysł będzie ciągle świeży i gotowy do wysiłku intelektualnego!

Baw się dobrze!

Skoro poświęcasz dobę swojego życia na hackathon, to musisz się tam dobrze bawić. Spędź ten czas na rozwijaniu siebie, wyjście ze swojej strefy komfortu, pokazanie sobie jak niesamowite masz umiejętności. Powodzenia!

 

Sii Let’s Code 2017!

Już za kilka(naście) dni odbędzie się pierwsza runda hackathonu pod brandem firmy Sii. Równocześnie w 8 miastach Polski uczestnicy będą mieć 24h na stworzenie MVP projektu z obszaru biznesowego, pasja & lifestyle bądź aplikacji społecznej. W Krakowie mamy maksymalnie 15 stanowisk dla drużyn, a zgłoszenia przyjmujemy do 10 listopada. Czyli macie jeszcze około tygodnia na podjęcie decyzji!

Zapewniamy super szybki internet, smaczne jedzenie i napoje, jak również dostęp do repozytorium GIT, w którym liczymy na przynajmniej 10 pushy z kodem. Drużyny mogą być maksymalnie czteroosobowe, minimalnie dwuosobowe. Będą również sympatyczni mentorzy, na przykład tacy jak ja 🙂 Tym bardziej gorąco namawiam na wzięcia udziału i sprawdzenia siebie i swoich umiejętności.

No i na koniec nagrody! Na etapie lokalnym dla zwycięzców przewidziane są smartwatch’e Samsung Gear S2 Classic. Wybrane lokalnie 3 zespoły (pierwsze trzy miejsca) wejdą do ogólnopolskiego finału, w którym mogą wygrać aż 10.000 do podziału! Nagrody są świetne, już nie mogę się doczekać ogłoszenia wyników 🙂

Mam nadzieję, że zobaczymy się niebawem w nowym biurze Sii podczas Let’s CODE. Szkoda, żeby zegarki leżały smutne bez Was. Zapraszam i do zobaczenia!

 

Abecadło przedsiębiorcy

Paweł Dobrzański

Start-up's fan, technological conferences member, social media enthusiast and low-cost trips traveler.

You may also like

LEAVE A COMMENT

Cześć!

Witaj na moim blogu! Znajdziesz tu proces budowania mojej aplikacji EventSearch za pomocą jhipstera. Podzielę się z Tobą niuansami dot. zakładania i prowadzenia firmy. Mam również nadzieję, że pomogę Ci zaoszczędzić trochę pieniędzy. Zapraszam!

Najpopularniejsze posty

Dzięki, że wpadłeś!

Paweł Dobrzański

Paweł Dobrzański

Start-up's fan, technological conferences member, social media enthusiast and low-cost trips traveler.