confitura 2018

Confitura 2018 – wygraj bilet na konferencję!


Edycja kipiąca doświadczeniem, fuckupami i dobrymi praktykami programistycznymi. Zdobądź darmową wejściówkę na konferencję Confitura 2018 w Warszawie!

Spis treści

Confitura 2018

Już 30. czerwca w hali Expo XXI w Warszawie odbędzie się tegoroczna edycja konferencji Confitura 2018! Znajdziecie tam aż pięć ścieżek tematycznych, w każdej z nich po siedem prelekcji dotyczących różnych zagadnień IT, takich jak java, blockchain, big data czy software craftsmanship. Około maja mieliśmy okazję głosować na najciekawsze prelekcje w vote4papers. A teraz te z największą ilością głosów będą w końcu zaprezentowane. Wszystkie prelekcje możecie znaleźć tutaj: https://2018.confitura.pl/presentations 

Bilety

Bilety na Confiturę można było kupić jakiś czas temu, ale rozchodziły się jak świeże bułeczki. Sam zdołałem kupić bilet dopiero za chyba piątym razem, a pierwsze bilety rozeszły się w dosłownie kilka sekund, gratuluję refleksu 😀 Widzę jednak, że wiele osób pyta o bilety czy to na facebookowej grupie dla uczestników, czy to na wykopie.

Zdobądź bilet! Już go nie kupisz nigdzie indziej!

Otrzymałem jeden bilet specjalnie dla moich czytelników. Więc zapraszam wszystkich chętnych do konkursu – do wygrania wejściówka na konferencję Confitura 2018 (przesłana na maila). Konkurs rozpoczynamy dzisiaj, kończymy w środę 20.06 o godzinie 14:00. Losowanie odbędzie się kilka minut po 14.

Zasady

Aby wziąć w nim udział, trzeba zostawić pod tym wpisem komentarz z informacją na jakie tegoroczne prelekcje chcecie się wybrać 🙂 Na każdą osobę przypada jeden głos. Zrobię zrzut komentarzy i za pomocą jednego z generatorów online wylosuję jeden numer. Następnie n-ta osoba od góry zostanie zwycięzcą i otrzyma bilet na maila???? Liczymy od jedynki, nie od zera ???? Wyniki wrzucę na bloga do nowego wpisu.

Zwycięzca

Losowanie i zwycięzcę możecie poznać w osobnym wpisie ze środy 😉 https://paweldobrzanski.pl/2018/06/20/confitura-2018-czas-poznac-zwyciezce/

Confitura 2018 – Moje prelekcje

To teraz czas na moje prelekcje, co mogę Wam wstępnie polecić? Powiem tylko tyle, że żałuję że nie mam daru bilokacji. Prelekcje są tak mocne i ciekawe, że ciężko będzie wybrać coś dla siebie. Wstępnie wychodzę jednak z założenia, że osobiście pojawię się na tych bardziej technicznych, a nieco bardziej miękkie zostawię sobie na obejrzenie w formie wideo – może nawet już w drodze powrotnej do domu.

Twarde prelekcje:

Building Realtime & Big Data Pipelines with Apache Kafka – Radosław Szmit

Apache Kafka jest obecnie jedną z najpopularniejszych technologii Big Data służącą do budowania systemów przetwarzających duże zbiory danych w czasie rzeczywistym. Znajduje także zastosowanie w wielu systemach opartych o architekturę mikroserwisów. W prezentacji omówimy czym jest Apache Kafka, skąd się bierze jej wydajność, jak wygląda architektura systemów Big Data opartych o przetwarzanie strumieniowe oraz możliwości praktycznych zastosowań. Wykład będzie kontynuowany warsztatami w kolejnym dniu po konferencji.

Praktyczne zastosowanie Kafki wydaje mi się całkiem interesujące 😉

Refaktoryzacja w Świecie Biznesu – dla Programistów? – Włodek Krakowski

Kiedy refaktoryzacja będzie miała miejsce w Twoim zespole a kiedy raczej nie? Podczas tej prezentacji chciałbym się podzielić moimi obserwacjami, doświadczeniem i wnioskami odnośnie wielu rzeczy które w mojej opinii są bezpośrednio powiązane z jakością kodu z którym pracujemy i który tworzymy. Należą do nich to w jaki sposób ludzie współpracują nad dostarczeniem wartości biznesowej, jak członkowie zespołu pomagają sobie nawzajem aby razem wzrastać w swoich umiejętnościach a także w jaki sposób zespół jest zarządzany. Opowiem także o sesjach „inspektoryzacji” kodu (nowo słowo tak tak…), na czym one polegają, jak powstały, jak ewaluowały i jak znalazły stałe miejsce w pracy mojego zespołu.

Włodek miał chyba w 2014 roku prelekcję na Confiturze odnośnie refactoringu. Oglądałem ją kilka razy, właściwie to dzięki niej znalazłem kanał Confitury na youtube 🙂 Więc chętnie przyjdę na kolejną prelekcję tego kolegi z Krakowa.

Reactive programming with Flux in Java – Łukasz Rekucki (lqc)

In the front-end world reactive programming has gained a lot of popularity. One of the most interesting design patterns that have emerged is Flux. In the meantime, Java web development is still stuck in Servlet world, but with addition of java.util.concurrent.Flow to Java 9 and the new Spring 5 WebFlux framework this can change. I will give you a quick overview of the new tools and try to explore if the Flux design pattern can be successfully applied to a small Java GraphQL service.

Reactive, reactive everywhere…

Full-Text Search Internals – Philipp Krenn

Today’s applications are expected to provide powerful full-text search. But how does that work in general and how do I implement it on my site or in my application? Actually, this is not as hard as it sounds at first. This talk covers: * How full-text search works in general and what the differences to databases are. * How the score or quality of a search result is calculated. * How to handle languages, search for terms and phrases, run boolean queries, add suggestions, work with ngrams, and more with Elasticsearch. We will run all the queries live and explore the possibilities for your use-case.

Jeśli Philipp zademonstruje praktyczne przykłady, prelekcja będzie niesamowicie wciągająca.

REST – know the rules – Dominik Przybysz

Jak wyglądają Twoje serwisy RESTowe? Czy to dojrzały REST, czy tylko XML/JSON przepychany przez HTTP? REST ma swoje zasady i warto je znać. Na prezentacji opowiem właśnie o tych zasadach, opowiem jak wykorzystywać w pełni HTTP oraz jak uczynić serwisy RESTowe bardziej dojrzałymi.

Lepsza znajomość RESTa zawsze się przyda, będę miał kilka nowych pytań dla kandydatów do Sii podczas rozmów technicznych  😉

Programistów z biznesem przypadki trudne – Jakub Kubrynski, Sławomir Sobótka, Michal Michaluk

Wraz z całym zespołem wymuskaliście maila do managementu z prośbą o budżet i czas na refaktoring, testy i pipeline z prawdziwego zdarzenia. Prośba niespodziewanie spotkała się z brakiem zrozumienia… Zastanawiasz się teraz czy można było zrobić to lepiej? Można 🙂 Jak myślą ludzie biznesu? W jaki sposób pokazać konkretne, mierzalne fakty i liczby? Jakich metryk użyć? Wystarczy myśleć jak inżynier a nie jak mały chłopiec, szaman lub fanatyk. O tym będzie ta prezentacja.

Po podcaście w StartupMyWay ze Sławkiem Sobótką idę w ciemno na każdą jego prelekcję. Btw może kiedyś doczekamy się prelekcji nt projektu pobocznego Sławka?

Errors, errors everywhere! – Daniel Pokusa

Pewnego razu grupa programistów zdecydowała się, że zgodnie z aktualnie panującymi na rynku trendami nie będą już pisać “monolitów”. Wybrali kilka wzorców architektury (CQRS, Microservices, EDA, Event Sourcing) i zastosowali je. Po wdrożeniu okazało się, że wraz ze wzrostem skalowalności, wzrósł również koszt infrastruktury- serwisy padały w bliżej nieokreślonych momentach, połączenie sieciowe nie zawsze było stabilne, bazy danych traciły dane, a obsługa rozproszonej transakcji pozbawiała weekendów. Byłeś tam może? Chciałbym opowiedzieć o praktykach obsługi błędów. Jak radzić sobie z problemami biznesowowymi w systemach asynchronicznych? Jak nie tracić danych klientów? Jak wiele razy można próbować ponowić konkretną operację? Na te pytania nie ma jednej dobrej odpowiedzi, warto zatem poznać więcej niż jedno potencjalne rozwiązanie. Historia o tym co może się nie udać i jak pisać system, który zareaguje na błędy gdy już się pojawią. Bo tego możesz być pewny- pojawią się.

„Historia o tym co może się nie udać i jak pisać system, który zareaguje na błędy gdy już się pojawią. Bo tego możesz być pewny- pojawią się”. Pojawię się zatem i ja!

Bezpieczna architektura systemu przetwarzajcego ponad 10 000 operacji na sekundę – Cezary Olborski, Paweł Wiśniewski, Maciej Nowak

Success story na podstawie projektu zrealizowanego w ostatnich dwóch latach wspólnie przez firmy Decerto i Warta. Celem projektu było dostarczenie systemów będących realizacją i rozwinięciem wzorca ODS, pozwalających na wielokanałowy zapis z prędkością na poziomie 10 000 operacji na sekundę przy jednoczesnym obciążeniu tysiącami klientów odczytujących złożone elementy modelu z prędkością na poziomie 100ms. Podczas prezentacji zobaczycie początkowe założenia architektoniczne ich ewolucje w trakcie projektu, przegląd zastosowanych technologii (m.in.Java8,SpringBoot, SpringData, Hibernate, RxJava, Hystrix, Artemis, Akka, ElasticSearch, Hyperon, Lombok, Spock, Liquibase, Gradle, ELK, Grafana, Prometheus) plusy i minusy ich zastosowania, optymalizacje konieczne do wykonania przed wdrożeniem. Zalety i wady zastosowanych rozwiązań z perspektywy pół roku od wdrożenia produkcyjnego. Współprowadzący prezentację: Maciej Nowak – Lider Techniczny Decerto Paweł Wiśniewski – Lider Techniczny Warta

Zapowiada cię bardzo ciekawe usecase story z użycia buzzword technologii 😉

Miękkie prelekcje

Gdy tylko pojawią się nagrania z Confitury, to będą pierwsze temat które obejrzę. Gorąco polecam, bo są świetne!

Antywzorce projektowe albo jak rozwalić dowolny projekt w 4-6 tygodni – Paweł Lewtak

Jako programista pracowałem przy wystarczająco dużej liczbie projektów by zauważyć pewne wzorce pracy nad nimi: „od dziś jesteśmy agile”, „to nie potrzebuje testów”, „dziwne, u mnie działa”, „zrobimy to po swojemu”. Niby siedzimy i robimy te taski w Jirze, ale po co, dlatego, jak? ¯\\_(ツ)_/¯ Pokażę co w przeszłości nie działało, dlaczego i jak to się skończyło. Nie mam idealnego sposobu na radzenie sobie ze wszystkimi problemami w projektach, ale wiem jak z wielu z nich unikać i o tym chciałbym opowiedzieć. Jeśli któryś z tych symptomów zauważycie w swojej pracy, to po tej prezentacji radzę byście spróbowali sobie z nimi poradzić „As Soon As ASAP”.

“Co by się stało gdyby Spring zniknął na tydzień…?” – Maciej Próchniak

Jakiś czas temu Milen Dyankov wysłał takiego tweeta i zacząłem się zastanawiać – no właśnie, co by się stało? Spring, Spring Boot, Spring Cloud – bardzo wielu deweloperów nie wyobraża sobie teraz już bez nich życia. Ja sam korzystam ze Springa od mniej więcej 2006 roku. Ma poczucie, ze spora część z nas już zapomniała jak się pisze aplikacje Javowe w innym stacku. Chciałbym tą prezentacją sprowokować do małego eksperymentu – spróbujmy zrobić jakiś (mikro)serwis bez Springa. Zobaczmy co da się zastąpić bez bólu, a z czym będzie problem – poczynając od samego kontenera, poprzez dostęp do danych, wystawianie RESTów itd. Żeby było jasne – nie chcę tą prezentacją nikogo odciągnąć od Springa – bardziej zbadać gdzie dodaje on więcej wartości niż tylko kilka annotacji do konfiguracji.

24 godziny na dobę – Michał Lewandowski

Praca, wybiła 17:00 – trzeba iść do domu. Dzień zleciał. PullRequesty nie przejrzane, bug nie naprawiony, nasze zadanie znowu się przeciągneło. W domu nie starcza nam czasu nawet na przeczytanie ulubionych blogów. Dlaczego tak się dzieje? Czyli o tym jak znaleźć czas na rzeczy ważne i przyjemne.

Jak rozwalić zespół w od 3 do 12 sprintów – 7 praktycznych porad – Jakub Marchwicki, Anna Wiosna Rogowska

Jest wiele prezentacji o komunikacji, o budowaniu zespołów, o wspólnej i efektywnej pracy. I one są wszystkie takie same: słodkie, cukierkowe. Dlatego mamy dla Was zupełnie coś innego. Nie będziemy silić się na wyszukane parafrazy – będziemy nazywać rzeczy jakimi są. Przedstawimy 7 podstawowych technik rozniesienia zespołu w drobny mak. Szybko, sprawnie, treściwie – od 3 do 12 sprintów i nie będzie co zbierać. Mało kto potrafi być tak efektywny. Co więcej, podpowiemy jak pracować z tymi którzy chcą zespołu bronić, którzy (pełni ideałów, adżajlowych frazesów) starają się uniemożliwić Wam waszą pracę. Na takich też mamy sposoby – i też się nimi podzielimy. Pamiętajcie, nie bierzemy jeńców, jesteśmy diabelnie skuteczni i zawsze osiągamy cel…

Jak być zarąbistym developerem w oczach szefa i … klienta – Wojciech Seliga

Pamiętacie może wystąpenia z Confitury sprzed paru lat – „How to be awesome at a Java developer job interview” czy „Java Developer Career Unplugged”, które budziły spore emocje i które po latach nadal są komentowane. Lata lecą nieubłaganie. Z developera stałem się w międzyczasie szefem 150-osobowej firmy. Nabrałem nowych doświadczeń, nowego spojrzenia, muszę polegać jeszcze bardziej na ludziach niż kiedyś. I coraz bardziej polegam nie tylko na ich umiejętnościach programistycznych, ale na czymś znacznie istotniejszym. Jeśli chcecie zmierzyć się ze szczerą opinią dotyczącą tego jakie cechy charakteru, umiejętności, zachowania software developerów pozwalają według osób zarządzających przetrwać i rozwijać się ich firmom na wyjątkowo konkurencyjnym rynku globalnym IT w XXI wieku, to jest to prezentacja dla Was. „People are our biggest assets”. W praktyce różni ludzie przedstawiają różną wartość dla firm. Pewnie zależy Wam na jej maksymalizacji. Nam – też 🙂

Kariera sfrustrowanego developera – Mateusz Parada

O tym dlaczego chciałem rzucić IT po kilku latach pracy i czułem się wypalony, stając się architektem systemu legacy otarłem się o depresję, przez długi czas oszukiwałem sam siebie, że w pojedynkę mogę zmienić firmę, lecz gdybym wcześniej przeczytał książkę Software Craftsman to mógłbym tego uniknąć. Do przygotowania prezentacji skłoniła mnie informacja przedstawiona na jednym z WJUGów przez Jakub Nabrdalika, o tym, że w sektorze IT prawie co dziesiąta osoba może mieć problemy z depresją oraz podcast Maćka Aniserowicza o podobnym temacie.

 

A Wy, na co się wybieracie? Zostawcie komentarze już dziś i do zobaczenia na Confiturze 🙂 Pamiętajcie też, że jak co roku nagrania z Confitury będą opublikowane na ich kanale na youtube, jak również z części sal będą nadawane streamy na żywo! Jeśli nie możecie pojechać do Warszawy, ale znajdziecie czas w sobotę – gorąco polecam!

 

Abecadło przedsiębiorcy

Paweł Dobrzański

Start-up's fan, technological conferences member, social media enthusiast and low-cost trips traveler.

You may also like

LEAVE A COMMENT

Cześć!

Witaj na moim blogu! Znajdziesz tu proces budowania mojej aplikacji EventSearch za pomocą jhipstera. Podzielę się z Tobą niuansami dot. zakładania i prowadzenia firmy. Mam również nadzieję, że pomogę Ci zaoszczędzić trochę pieniędzy. Zapraszam!

Najpopularniejsze posty

Dzięki, że wpadłeś!

Paweł Dobrzański

Paweł Dobrzański

Start-up's fan, technological conferences member, social media enthusiast and low-cost trips traveler.