Przemyślenia po weekendowym hackhatonie


W ubiegły weekend byłem mentorem podczas hackatonu Sii Let’s Code. Z perspektywy kilku dni stwierdziłem, że podzielę się z Wami kilkoma spostrzeżeniami, aby jeszcze lepiej wykorzystać czas podczas następnego hackatonu. Niby są one oczywiste, ale zawsze mogą komuś uratować tyłek 😉 Zapraszam!

Spis treści

1. Przygotuj wcześniej środowisko pracy

Wiele zespołów narzekało na problemy z konfiguracją środowiska. Jedni przychodzili i pisali projekty w swoich ulubionych technologiach, zapominając o jakichkolwiek problemach z konfiguracją. Inni przychodzili nauczyć się totalnie nowego stacku, spróbować swoich sił w czymś na co dzień egzotycznym. Pomysł był całkiem sensowny, tylko problemem była konfiguracja środowiska, do której nie byli przygotowani 🙂 Tu coś nie działa, tam się nie łączy, każdemu w zespole działa inaczej. Niby większość osób sobie z tym poradziła, ale stracili mnóstwo czasu i potem musieli walczyć z terminami. Po prostu szkoda nerwów.
Zróbcie sobie tydzień wcześniej jakiś projekt hello world, skonfigurujcie cały stack, wrzućcie go na githuba, a dzięki temu zyskacie wiele czasu dla siebie.

2. Określ MVP, wypunktuj i je dowieź

W hackatonie Sii w Krakowie pierwsze trzy miejsca zajęły zespoły, które od naszej pierwszej rozmowy deklarowały chęć dowiezienia określonego MVP. Wszystko rozpisali, naszkicowali na kartce jak to ma wyglądać, podzielili się pracą. Salki nie raz były obwieszone projektami, schematami, listą todo dla poszczególnych osób. Dużą rolę podczas oceny projektu odegrało to, czy udało się dowieźć założenia. Każdy z finałowych zespołów miał wiele innych pomysłów na rozwiniecie MVP, ale mówili wprost, że chcą dowieźć kluczowe funkcjonalności, a pozostałe rzeczy zrobią kiedyś w wolnej chwili. I to było dobre podejście.

3. Używaj gotowych rozwiązań

Nie piszcie któryś raz tego samego modułu, który jest na githubie na otwartej licencji. Używajcie gotowców, składajcie klocki ile tylko można, a resztę czasu przeznaczcie na właściwą logikę Waszej aplikacji. To ona jest kluczowa, to dzięki niej będą fajerwerki. Resztę trzeba zrobić jak najniższym kosztem.

4. Przygotuj się na prezentację DEMA

Podczas oceniania projektów mieliśmy pewne kryteria, które były zapisane w regulaminie. Niestety zdarzało się, że pewne rzeczy trzeba było wręcz wyciągać na siłę, choć w zasadzie nie musieliśmy tego robić i dać brak punktów, bo miały być podstawą prezentacji. Pamiętajcie proszę, żeby przed demem przejrzeć na szybko regulamin i sprawdzić co powinniście opisać i o czym należy wspomnieć. Nie lejcie wody, tylko odpowiedzcie konkretnie na wymagania z regulaminu i pochwalcie się swoją super aplikacją. Pokażcie jej zalety. Pokażcie przypadki użycia. Poczytajcie Pawła Tkaczyka i opowiedzcie historię, która zainteresuje widzów na tyle, że sami będą chcieli przetestować Waszą apkę. Na czas prezentacji przygotujcie aplikację, wypełnijcie jakimiś losowymi danymi i nie wyłączajcie serwerów bazodanowych, bo nie będzie się jak pochwalić swoją zabawką. Nie ważne w jakim stopniu zbudowaliście swoją aplikację, upudrujcie ją jak tylko możecie, bo może nawet połowa działających funkcjonalności może być dla odbiorców bardzo atrakcyjna. Wyobraźcie sobie, że jesteście przed pierwszymi klientami, których trzeba przekonać!

5. Włącz Slacka

Jeśli trafisz na jakiś problem w trakcie pracy i nie możesz go przeskoczyć, to próbuj wszystkiego. Przejdź po boksach i pytaj ludzi, czy nie znają rozwiązania. Szukaj odpowiedzi na stackoverflow, na forach tematycznych. Ale również uderzaj na slacka i próbuj uzyskać feedback od kogoś po drugiej stronie Internetu. Jest kilka grup w Polsce, w których można próbować uzyskać pomoc. Na pierwszy ogień proponuję:
Z jvm-bloggers.com: https://jvm-poland.signup.team/ (java)
Od Maćka Aniserowicza z devstyle: slackin.devstyle.pl! (C# i nie tylko)
Jeśli znacie jakies dobre kanały pod androida i frontendy (JSy i nie tylko), to podlinkujcie proszę w komentarzu!

6. Nie poddawaj się

Każdy kiedyś zaczyna, nic ma się co zamartwiać. Czas odpocząć po ciężkiej nocy, zebrać myśli i … zapisać się na kolejny hackaton. Troszkę się do niego wcześniej przygotować i spróbować tym razem go wygrać 🙂 Przeczytajcie sobie na spokojnie wpis jak przygotować się na hackhaton, potem przeczytajcie obecny wpis na co zwracać uwagę już na maratonie programistycznym i może następnym razem wygracie cały event! Tego Wam życzę, żeby dać z siebie wszystko i dobrze się przy tym bawić!

 

I na koniec

Muszę przyznać, że byłem bardzo pozytywnie zaskoczony poziomem uczestników tegorocznego Sii Let’s Code. Bardzo ambitni, walczący do końca, robiący postępy przez cały czas trwania konkursu. Jedni pracowali nad MVP i koniecznie chcieli dowieźć projekt. Inni startowali niemalże od zera ucząc się jakiegoś stacku, ale również dowozili solidny kawał kodu!
Większość projektów na demie była w miarę funkcjonalna. Niektóre miały okrojone funkcjonalności, ale nadal prezentowały coś fajnego i wartościowego. Moim zdaniem każdy z uczestników był wygranym, bo poświęcił dobę na szlifowanie swojego stacku technologicznego i zwalidowanie umiejętności. Każdy uczestnik może spokojnie nazwać się zwycięzcą, bo miał odwagę wystartować, pokazać się, sprawdzić swoje umiejętności i dobrze się bawić. Duży szacunek dla Uczestników, bo doba z Wami była prawdziwą przyjemnością.

P.S. A może by tak rzucić to wszystko, wyjechać gdzieś gdzie jest ciepło i zdalnie budować MVP dla startupów w Europie bądź USA? 🙂

 

Abecadło przedsiębiorcy

Paweł Dobrzański

Start-up's fan, technological conferences member, social media enthusiast and low-cost trips traveler.

You may also like

LEAVE A COMMENT

Cześć!

Witaj na moim blogu! Znajdziesz tu proces budowania mojej aplikacji EventSearch za pomocą jhipstera. Podzielę się z Tobą niuansami dot. zakładania i prowadzenia firmy. Mam również nadzieję, że pomogę Ci zaoszczędzić trochę pieniędzy. Zapraszam!

Najpopularniejsze posty

Dzięki, że wpadłeś!

Paweł Dobrzański

Paweł Dobrzański

Start-up's fan, technological conferences member, social media enthusiast and low-cost trips traveler.