Czy RSS nadal żyje? Zbiór kanałów RSS o programowaniu i nie tylko


Cześć wszystkim! Zbliża się weekend więc podrzucam Wam lekki artykuł do piątkowej kawy . Na wstępie pytanie: czy wiecie co to RSS? To nie żart, jest wiele osób które nie znają tego magicznego skrótu 🙂 Jeżeli masz RSSa w małym paluszku, to zapraszam na koniec wpisu do mojej subiektywnej listy kanałów. A jeśli nie słyszałeś wcześniej o RSSie, to zapraszam do lektury od krótkiego wstępu.

 

Spis treści

Zobaczcie również inne wpisy biznesowe!

Czy RSS nadal żyje? Zbiór kanałów RSS o programowaniu i nie tylko
Jak rozpocząć i kontynuować naukę JAVY – 10 świetnych źródeł materiałów do rozwoju zawodowego
Opłata środowiskowa dla programisty i lekarza – jeszcze czas do końca marca

Jak wybrać księgową – 15 rzeczy o które musisz zapytać księgową zanim ją zatrudnisz
Jak wybrać biuro wirtualne w 10 punktach czyli najlepsze cechy wirtualnego biura
Promocja na MyDevil – hosting JAVA, Django, Ruby i Node.JS za pół ceny!
Konkurs wakacyjny i dwa audiobooki do wygrania
Własna firma – co warto wiedzieć? 11 wskazówek
Kiedy nie warto kupować na firmę?
Branżowe VLOGi na weekend majowy kogo warto słuchać
Jakie wydatki możesz wrzucać w koszty firmowe?

 

Czym jest RSS

Skrót RSS możemy rozwinąć do nazwy Really Simple Syndication, co sugeruje nam prosty sposób agregowania danych. Określa on pewien internetowy standard, który wykorzystujemy do informowanie o nowych wpisach na kanale i przesyłanie skróconych, ustandaryzowanych w pewien sposób danych w postaci znaczników XML. Następnie dane te są odczytywane przez czytniki RSS i wyświetlane użytkownikom w czytelnej formie. Nagłówki artykułu, jego streszczenie, przykładowe zdjęcie, tagi i wiele więcej. Czyli idealne dane do zrobienia szybkiej prasówki podczas kawy 😉

Zatem gdzie go czytać

Osobiście od wielu lat używam darmowej, webowej wersji feedly, która jest dla mnie zupełnie wystarczająca. Tworzę w nim kategorie kanałów i w zależności od ilości czasu i nastroju przeglądam wybrane. Można przeglądać wpisy osobno per kanał, można najnowsze z danej kategorii albo wszystkie najnowsze. Feedly pokazuje też w pewnym stopniu popularność wpisów, więc jeśli któryś z nich jest z płomyczkiem to znaczy, że warto rzucić okiem czy to coś interesującego. Ma również całkiem dobrze działającą aplikację mobilną, dzięki czemu można zajrzeć do nowych wpisów w drodze do pracy.

Oprócz wielu aplikacji webowych będących czytnikami RSS, mamy jeszcze na rynku darmowe dodatki do przeglądarek. Korzystałem kiedyś z kilku, ale nie do końca mnie przekonały. Zwykle dostawałem powiadomienia z przeglądarki gdy w coś się wczytywałem i strasznie mnie to rozpraszało. Nie przekonywał mnie również sposób wizualizacji wpisów, który był krótką listą bez streszczeń, w jakimś wiszącym na przeglądarce okienku, nawet już nie pamiętam co to były za pluginy. Może to i lepiej.

Feedly fajnie się integruje również z innym narzędziem o nazwie Pocket, znacie je? Pocket jest pluginem do przeglądarki, który umożliwia zapisywanie ciekawych stron „na potem” . Ale co najważniejsze, na urządzeniu mobilnym po zainstalowaniu aplikacji Pocketa możemy czytać sobie te artykuły offline! Możemy dodać sobie do Pocketa z poziomu przeglądarki kilka artykułów, następnie zsynchronizować aplikację mobilną o te wpisy i wyłączyć internet. Wszystko mamy offline, bez potrzeby zużywania pakietów danych, bez myślenia o zasięgu sieci, bez kombinowania w samolocie. Ponado Pocket usuwa zbędne reklamy i elementy strony, więc otrzymujemy czysto sformatowany tekst bez przeszkadzaczy. Prawda, że fajnie?

 

Jakie zalety ma korzystanie z RSSa

Jeśli często odwiedzasz jakiś portal z artykułami, to kanał RSS może być dla Ciebie wygodniejszy jako źródło informacji.
– Przede wszystkim będziesz otrzymywać informacje o wszystkich nowych treściach na kanale, więc nic Ci nie umknie.
– Będziesz otwierał artykuły bezpośrednio na stronie, więc nie musisz się przebujać przez inne nieciekawe wpisy na stronie, reklamy i odwracacze uwagi.
– Możesz ograniczyć kanał tylko do wpisów z jakiejś tematyki, kategorii czy tagu. Czyli śledzisz tylko bilety na polskiego busa za 1zł, loty Kraków-Londyn albo wpisy technologiczne o Asusie.
Oszczędzasz czas, bo czytasz w całości najciekawsze dla Ciebie wpisy.
– Możesz przewinąć okno z wpisami z jakiejś tematyki i zobaczyć ogólnie co dzieje się na świecie. Albo w biznesie, jak poniżej 🙂

Lista kanałów z podziałem tematycznym

Poniżej podrzucam kilka ciekawszych kanałów, które mogę ze swojej strony polecić. Może znajdziecie wśród nich coś ciekawego dla siebie. Kolejność przypadkowa.

Biznes

Bankier.pl: Moje pierwsze źródło informacji o sytuacji w kraju, jeszcze przed onetem.
Business Insider: Zdarzają się tu interesujące artykuły ze świata biznesu, porady, wskazówki, informacje ze świata.
Cashless.pl: Blog o nowoczesnych technologiach w finansach. Ciekawostki z rynku bankowego, informacje co nowego technologicznie wprowadzają banki i jak na tym skorzystamy.

Blogi IT

Antyweb (albo Spiderweb) – ciekawostki technologiczne
Devstyle: Taki mało znany blogasek 🙂
AK47 Artur Kurasiński: Wywiady z różnymi ludźmi z branży startupowej i startupowe informacje.
Niebezpiecznik: Security musi być, nawet w RSSie.
Crossweb: Informacje o konferencjach programistycznych w Polsce. Po wielu latach wreszcie coraz popularniejszy, szczególnie w Krakowie.
MamStartup: Dużo informacji o polskich startupach, wskazówki, ciekawostki i nowinki z rynku.
StartupCribs: Cotygodniowa prasówka z najnowszymi informacjami o startupach z całego świata, dosłownie! Wiecie czym zajmuje się nigeryjski startup Kudi? Warto zajrzeć na stronę.

Blogi lifestyle

Czas Gentelmenów: Męskie zagadnienia w jednym miejscu, a przy okazji pomoże wybrać dobry zegarek i solidne buty.
Kulturą w płot: Oprócz interesujących wpisów o kulturze, możecie tam znaleźć miesięczne zestawienia najlepszych zdjęć z mediów społecznościowych.
Fly4Free: Dzięki f4f ustrzeliłem już nie jeden wyjazd, a trasę Rzeszów-Kraków zjeździłem od złotówki 🙂
Jacek Kłosiński: Nie wiem gdzie znalazłem blog Jacka albo kto go udostępnił na facebooku, ale niemal każdy wpis ma w sobie to coś. Osobiście bardzo polecam choć na moment tam zajrzeć. Szczególnie wpis dlaczego warto mieć swój projekt poboczny!

Java

Z blogami nt javy problem jest taki, że większość polskich jest dawno porzucona. Mam nadzieję, że po DSP2017 się to zmieni, osobiście mam już kilka kanałów dodanych. Zobaczymy jak będzie dalej. Na tematy javowe osobiście wolę książki bądź artykuły nt konkretnych treści. Ale co można wyróżnić?
howtodoinjava: Core java, Spring, testy i wiele więcej. Z przydatnymi przykładami implementacji.
Javarevisited: Wzorce projektowe, pytania na rekrutację, przykłady zastosowań różnych rzeczy.
mkyong: Znalazłem tam niejedną odpowiedź na szukane tematy.
Dużo popularnych zagranicznych blogów nt javy można też znaleźć w tym zestawieniu: http://www.baeldung.com/java-blogs

Samorozwój

Bartek Popiel: Mega pozytywny facet. Znajdziesz tu informacje o rozwoju osobistym, rozbudowywaniu biznesu i produktywności.
JakOszczedzaćPieniądze: Blog Michała Szafrańskiego, dzięki któremu dowiedziałem się masy przydatnych rzeczy o finansach i oszczędzaniu. Cały czas trzymam kciuki, żeby udało mu się kupić mieszkania pod wynajem i zostać rentierem, bo to będzie niezwykle ciekawy case do przeanalizowania.
jakoszczedzic.pl: Promocje bankowe rozłożone na łopatki, ciekawe oferty kont i lokat bankowych.

 

Koniecznie podajcie choć kilka stron które przeglądacie, może przydadzą się innym! Dzięki i do zobaczenia we wtorek!

 

(Zaznacz proszę poniżej jak oceniasz wpis, dzięki!)

Abecadło przedsiębiorcy

Paweł Dobrzański

Start-up's fan, technological conferences member, social media enthusiast and low-cost trips traveler.

You may also like

LEAVE A COMMENT

Cześć!

Witaj na moim blogu! Znajdziesz tu proces budowania mojej aplikacji EventSearch za pomocą jhipstera. Podzielę się z Tobą niuansami dot. zakładania i prowadzenia firmy. Mam również nadzieję, że pomogę Ci zaoszczędzić trochę pieniędzy. Zapraszam!

Najpopularniejsze posty

Dzięki, że wpadłeś!

Paweł Dobrzański

Paweł Dobrzański

Start-up's fan, technological conferences member, social media enthusiast and low-cost trips traveler.