Jak rozpocząć i kontynuować naukę javy – 10 świetnych źródeł materiałów do rozwoju zawodowego


Cześć! Po ciężkim weekendzie czas nadrobić zaległości w postach 🙂 Tym razem przygotowałem listę 10 świetnych nieksiążkowych materiałów do nauki javy. Zapraszam do zestawienia jak rozpocząć i kontynuować naukę javy, nie tylko dla początkujących. Materiały uczelniane, kursy online i kanały youtube!

Spis treści

  

Zobaczcie również inne wpisy biznesowe!

Czy RSS nadal żyje? Zbiór kanałów RSS o programowaniu i nie tylko
Jak rozpocząć i kontynuować naukę JAVY – 10 świetnych źródeł materiałów do rozwoju zawodowego
Opłata środowiskowa dla programisty i lekarza – jeszcze czas do końca marca

Jak wybrać księgową – 15 rzeczy o które musisz zapytać księgową zanim ją zatrudnisz
Jak wybrać biuro wirtualne w 10 punktach czyli najlepsze cechy wirtualnego biura
Promocja na MyDevil – hosting JAVA, Django, Ruby i Node.JS za pół ceny!
Konkurs wakacyjny i dwa audiobooki do wygrania
Własna firma – co warto wiedzieć? 11 wskazówek
Kiedy nie warto kupować na firmę?
Branżowe VLOGi na weekend majowy kogo warto słuchać
Jakie wydatki możesz wrzucać w koszty firmowe?

 

1) Materiały uczelniane

a) Baza wykładów zaocznych z PJWSTK 

Jako że na studiach miałem mało zajęć z javy, uczyłem się jej samodzielnie z wielu źródeł. Książki fajnie się czytało na łóżku, jednak aby się czegoś nauczyć lepiej jest siedzieć przy kompilatorze i przynajmniej testować jak coś działa. Tu z pomocą przyszła PJWSTK.
Udostępnia ona świetnie przygotowane materiały dla studentów zaocznych. W programie mamy 48 przedmiotów. Każdy z nich posiada przygotowane wykłady. Uczelnia musi stawiać bardzo mocno na javę, gdyż znajdziemy tu wiele przedmiotów bazujących na tym języku. Przykładowo: Podstawy programowania w Javie, Programowanie obiektowe w Javie, Metody programowania, Internetowe aplikacje baz danych i inne. Od podstaw języka, przez obiektowość, JDBC, jakieś frameworki, a nawet takie ciekawostki jak RMI czy CORBA. Duże pole do zdobycia wiedzy jakie w ogóle mamy do dyspozycji narzędzia.

b) WAŻNIAK

Kolejna partia dobrze przygotowanych materiałów ze studiów informatycznych, tym razem przygotowana przez kadrę wielu uczelni (UJ, UW, Politechnika Warszawska i Politechnka Poznańska). Oprócz analizy matematycznej można tu znaleźć wykłady i instrukcje ćwiczeniowe (!) z przedmiotów związanych z programowaniem i inżynierią oprogramowania. Na szczególną moim zdaniem uwagę zasługują materiały z Baz danych. Świetnie przygotowany zestaw wykładów i ćwiczeń do nauki SQLa i PL/SQLa od totalnego początku do naprawdę zaawansowanych rzeczy. Miałem wgląd do kursów SQL z Oracle’a i materiały z Ważniaka wypadały naprawdę niesamowicie dobrze. Polecam każdemu, choćby do odświeżenia wiedzy co jakiś czas 🙂

2) Kursy online

a) Blogi techniczne

Ostatnio wspominałem, że brakuje mi wiedzy o aktualnych blogach javowych w Polsce. Tak oto trafiłem przypadkiem na cudowny agregator wpisów dotyczących javy!
Aby tam publikować, musisz zrobić pull requesta z URLem swojego bloga w pliku źródłowym. Dzięki temu są tam aktualnie blogujący programiści, masa ciekawych wpisów i nawet mnie tam możesz znaleźć 😉 Cotygodniowe zestawienie jest robione w piątek koło południa, więc ostatnie piątkowe chwile w pracy można spędzić czytając o nowinkach z naszego obszaru.

b) JavaStart

Dobre miejsce na start. Dużo ciekawych materiałów, treściwe aczkolwiek zwięzłe artykuły. Do tego pamiętam przykłady i dyskusję w komentarzach. Kurs jest ponadto podzielony na kilka poziomów i tematyk, więc płaci się za coś konkretnego. Widziałem kiedyś ten kurs dzięki koledze, który wykupił dostęp aby przypomnieć sobie podstawy. Jeśli szukasz płatnego kursu, warto wydać tych kilka dych.

c) KobietyDoKodu.pl

Blog nie tylko dla kobiet 🙂 Autorka bloga poznawała nowe zakamarki javy i jednocześnie dla ugruntowania wiedzy opisywała swoje doświadczenia na tym blogu. Ciekawe, przekrojowe artykuły z wybranych dziedziń javy. Jeśli zaczynasz pracę jako junior i chcesz wiedzieć czym będziesz się zajmował w pracy czy na stażu, albo nie miałeś styczności z którymś z zagadnień, to warto doczytać jak działa git, scrum, webserwisy, Spring i wiele innych.

d) Udemy i wielowątkowość

Miałem kiedyś mega fajny kurs wielowątkowości z Udemy albo Cursea. Oprócz podstaw omawiał również bariery i inne metody synchronizacji. Niestety nie znalazłem linku w moim archiwum. Ale podstawy fajnie omawia przykładowo ten darmowy kurs na Udemy. Gdybyście skojarzyli coś lepszego w formie zbliżonej do tej z Udemy, dajcie proszę znać w komentarzu.

e) krams

Genialny blog Marka Serrano z jego nauki poszczególnych stacków związanych ze Springiem. Mimo, iż blog nie jest może obecnie najaktualniejszy, to znajdziemy tu genialne wprowadzenia i konfiguracje do poszczególnych elementów Springa. Są tu implementacje Spring Social, MVC, Redisa, MongoDB, Security i wiele więcej. Świetne miejsce do rozpoczęcia nauki któregoś z modułów Springa. Tutoriale krok po kroku, przykładowe aplikacje, kod źródłowy. Czego chcieć więcej?

f) Lars Vogel

Nauczy Cię gita, regexpów, wzorców projektowych i javy. Do tego dział tutoriali podzielił na wiele kategorii z obszernymi artykułami, z których można nawet poprowadzić szkolenie. Które też prowadzi komercyjnie w firmach, a ponad to dzieli się darmowymi materiałami. Chyba większość z nas kiedyś była na tej stronie, prawda?

g) PacktPub

Miało nie być książek, ale przemycę jeden link. PacktPub każdego dnia udostępnia za darmo jedną książkę, czasem coś z javy, czasem z javascriptu bądź dockera. W każdym razie można założyć tam konto i legalnie pobierać sobie książki, które cały czas są również przypisane do Waszego konta na portalu (jak np. w Helionie). Więc zawsze możecie po miesiącach przypomnieć sobie o jakimś tytule i ponownie go pobrać. Kto nie zna, niech zajrzy.

3) Youtube

a) Materialy z konferencji

Ile razy chcieliście się wybrać na jakąś konferencję, ale nie mieliście urlopu, była za droga albo za daleko? Wiele konferencji obecnie udostępnia nagrania na oficjalnych kanałach na youtube i vimeo. Może kiedyś pojawi się agregator takich materiałów, ale na razie musimy sami poszukać takowych.
Stale publikowane są nagrania z Confitury, Devoxxa, infoShare i javaOne. Szukajcie, a znajdziecie!

b) JavaBrains yt  https://javabrains.io/

Jeszcze za czasów pisania pracy inżynierskiej trafiłem na jego filmy omawiające teorię i pokazujące przykłady implementacji różnych rzeczy. Ostatnio, oprócz frameworków javowych, prowadzi również kursy z javascriptu i java core, przykładowo lambdy. Jeśli ktoś lubi naukę z video, może znaleźć tu coś dla siebie.

Abecadło przedsiębiorcy

Paweł Dobrzański

Start-up's fan, technological conferences member, social media enthusiast and low-cost trips traveler.

You may also like

LEAVE A COMMENT

Cześć!

Witaj na moim blogu! Znajdziesz tu proces budowania mojej aplikacji EventSearch za pomocą jhipstera. Podzielę się z Tobą niuansami dot. zakładania i prowadzenia firmy. Mam również nadzieję, że pomogę Ci zaoszczędzić trochę pieniędzy. Zapraszam!

Najpopularniejsze posty

Dzięki, że wpadłeś!

Paweł Dobrzański

Paweł Dobrzański

Start-up's fan, technological conferences member, social media enthusiast and low-cost trips traveler.