Własna firma co warto wiedzieć 11 wskazówek


Co warto wiedzieć zakładając własną firmę – zapraszam na wpis z 11 wskazówkami na co zwracać uwagę przy zakładaniu swojej firmy! Jak oszczędzić i ułatwić sobie życie!

 

Spis treści

Zobaczcie również inne wpisy biznesowe!

Czy RSS nadal żyje? Zbiór kanałów RSS o programowaniu i nie tylko
Jak rozpocząć i kontynuować naukę JAVY – 10 świetnych źródeł materiałów do rozwoju zawodowego
Opłata środowiskowa dla programisty i lekarza – jeszcze czas do końca marca

Jak wybrać księgową – 15 rzeczy o które musisz zapytać księgową zanim ją zatrudnisz
Jak wybrać biuro wirtualne w 10 punktach czyli najlepsze cechy wirtualnego biura
Promocja na MyDevil – hosting JAVA, Django, Ruby i Node.JS za pół ceny!
Konkurs wakacyjny i dwa audiobooki do wygrania
Własna firma – co warto wiedzieć? 11 wskazówek
Kiedy nie warto kupować na firmę?
Branżowe VLOGi na weekend majowy kogo warto słuchać
Jakie wydatki możesz wrzucać w koszty firmowe?

 

1. Od którego dnia miesiąca rozpoczynać działalność firmy?

Prawo do małego ZUSu rozpoczyna się od pierwszego dnia pełnego miesiąca prowadzenia firmy. Jeżeli pierwszy miesiąc będzie niepełny (bo rozpoczniemy np. drugiego dnia miesiąca), to za niego również płaci się mały ZUS! Ale ten fakt już się nie wlicza we wspomniane 24 pełne miesiąca.

Z tego powodu prawo do małego ZUSu może trwać dłużej prawie o 1 miesiąc dłużej jeśli założymy firmę np drugiego bądź następnego dnia miesiąca. Oszczędzamy wówczas ok. 550zł! Warto o tym pamiętać.

2. Adres email w CEIDG

Zakładając swoją firmę, musimy podać adres email, który będzie widniał na stronie Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Zazwyczaj na ten adres email przychodzi masa spamu, nieistotnych ofert leasingu, telekomów i informacji o spadku od wujka z Mozambiku. Adres ten jest ogólnodostępny i niestety nadużywany przez firmy spamerskie.

Proponuję tu podać adres email, z którego będziecie pobierać od czasu do czasu wiadomości (albo podepniecie pod Thinderbirda/Outlooka), ale który nie będzie Waszym oficjalnym, urzędowym mailem. Szkoda zdrowia na przekopywanie się przez spam i śmieci. A na pewno dostaniecie ich wiele.

Obecnie można również zaznaczyć pole wyboru czy adres ma się pojawiać w CEIDG. Wówczas nie powinniście dostawać spamu, bez względu na podany adres.

3. Więcej kodów PKD w działalności

Każdy przedsiębiorca, który dokonuje zgłoszenie nowej firmy na formularzu CEIDG-1 musi wskazać kody, które będą odpowiadały rodzajom wykonywanych przez firmę czynności. Warto wiedzieć, że nie musi to być wyłącznie jeden kod. Nie istnieją żadne ograniczenia dotyczące liczby zadeklarowanych kodów, dzięki czemu możecie wykonywać działalność gospodarczą nawet w wielu różnych obszarach jednocześnie 🙂 Pamiętajcie jednak, że kod wpisany na pierwszej pozycji stanowi jednocześnie czynność wykonywaną w sposób przeważający, czyli główną działalność przedsiębiorstwa.

Czyli jednocześnie możecie być programistami, trenerami programowania, tancerzami, fotografami i sprzedawcami samochodów używanych. Trzeba jakoś wiązać koniec z końcem 🙂

4. Można uruchomić firmę od konkretnej daty w przyszłości

Rejestrując firmę, musicie zadeklarować kiedy rozpoczynacie jej działalność. W zależności od daty rozpoczęcia naliczane są składki społeczne za dany miesiąc.

Podczas rejestracji, zarówno przez CEIDG jak i przez portal ZUSu możecie podać datę rozpoczęcia działalności w przyszłości. Nie jest problemem założenie firmy w styczniu z terminem rozpoczęcia działalności od 10 czerwca. Co więcej, jeśli miesiąc rozpoczyna się w sobotę, to możecie wpisać sobie 3 dzień miesiąca (poniedziałek) jako konkretną datę rozpoczęcia prowadzenia działalności i dzięki temu zapłacicie niższe składki społeczne za pierwszy miesiąc! A do tego miesiąc preferencyjnego ZUSu gratis 🙂

5. Konto firmowe nie jest niezbędne do prowadzenia działalności

Zgodnie z obowiązującymi przepisami nie musicie zakładać specjalnego konta do małej działalności gospodarczej.  Z obowiązku dokonywania rozliczeń za pośrednictwem konta firmowego, zwolnieni są mikroprzedsiębiorcy (czyli w skrócie firmy, które osiągnęły roczny obrót netto bądź sumę aktywów nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro).

Jednakże posiadanie konta firmowego dodaje pewne zalety, nad którymi trzeba się zastanowić. Możecie na przykład korzystać z promocji bankowych, gdzie za wykonanie przelewu do ZUSu albo utrzymanie jakiegoś salda dostajecie ekstra bonusy. Stówka miesięcznie za wysłanie przelewu to może być korzystny dodatek! [KLIK]

6. Można mieć więcej niż jedno konto firmowe

Nie ma ograniczenia co do ilości kont firmowych. Jedyne co, to każde takie konto musi zostać dodane do informacji o Waszej firmie w CEIDG. Można to zrobić poprzez modyfikację danych, autoryzując się dostępem przez ePuap. Podobnie z zamknięciem konta, również można tego dokonać przez aktualizację wpisu w CEIDG. Kilka kliknięć, to naprawdę nic strasznego.

7. Skrócona nazwa firmy

Zakładając firmę stajemy przed decyzją o jej nazwie. Może być to wyłącznie nasze imię i nazwisko (Jan Kowalski), ale możemy również wybrać nazwę skróconą (np Janex, wówczas pełna nazwa to Jan Kowalski Janex). Imię i nazwisko zawsze musi widnieć w nazwie firmy.

Skrócona nazwa przydaje się we wszelkich miejscach, gdzie ktoś musi nas szybko wyszukać do wystawienia faktury. Najprostszy przypadek to stacja paliw, gdzie sprzedawca wyszukuje nas po NIPie bądź nazwie firmy. Nazwa firmy powinna być na tyle prosta, aby można było ja zrozumieć po pierwszym usłyszeniu. No i warto unikać sufiksów takich jak -Pol (JanuszPol) i -Ex (JanuszEx) 🙂

8. Czy podpisywać wystawiane faktury elektroniczne?

Jeśli wystawiacie fakturę elektroniczną, to w polu podpisu wpisujecie na klawiaturze swoje imię i nazwisko. I taki podpis jest w zupełności wystarczający. Nie trzeba takiej faktury drukować, podpisywać, skanować i przesyłać 😉

9. Warto mieć profil zaufany na ePuap

Posiadanie Profilu Zaufanego zaczyna się robić coraz bardziej istotne. Za jego pośrednictwem można się zautoryzować w wielu miejscach, złożyć wnioski o nowy dowód osobisty, 500+, zalogować się do CEIDG czy sprawdzić w jakich wysokościach składki spływały do ZUSu od poprzedniego pracodawcy.

W kontekście firmy za pomocą Profilu Zaufanego możemy autoryzować zakładanie firmy w CEIDG, składać wnioski do ZUSu, zmieniać i dodawać numery kont bankowych, modyfikować dane firmowe i wiele więcej. Nie wyobrażam sobie obecnie nie mieć Profilu Zaufanego 🙂 Załóżcie go jak najszybciej.

10. Czy warto złożyć od razu deklarację VAT-UE jeśli jesteś vatowcem?

Samo złożenie deklaracji VAT-UE przy składaniu zwykłej deklaracji VAT nie powoduje, że musisz mieć klientów z Unii albo że musisz coś dodatkowo rozliczać. Nic takiego się nie dzieje, złożenie deklaracji jest darmowe. Za to ty w przypadku pozyskania klienta z poza kraju możesz od razu decydować się na współpracę i nie szukać kolejnych dokumentów do wypełnienia.

Z drugiej strony deklaracja VAT-UE pozwala na odliczanie vatu kupując od kontrahentów z zagranicy. Niejednokrotnie oczekują oni podania numeru VAT UE, z którym wystawiają fakturę. Bez tego możemy mieć problem z zaksięgowaniem tej faktury w koszta firmowe.

Jeśli masz tylko krajowych klientów i nie używasz VAT-UE, nie martw się – nikt go nie skasuje bez Twojej wiedzy. Aby skasować numer VAT-UE i VAT, musiałbyś przez przynajmniej pół roku nie wystawić żadnej faktury. Zatem nie martw się o to.

11. Mały ZUS podczas umowy o pracę

Jeśli planujesz otworzyć własną działalność, ale nadal jesteś zatrudniony na choćby części etatu i osiągasz oskładkowany przychód w wysokości przynajmniej minimalnego wynagrodzenia w danym roku (2000zł brutto w 2017 roku), to z tytułu prowadzonej działalności nie musisz opłacać obowiązkowych ubezpieczeń społecznych, bo te składki są już płacone z umowy o pracę. Zostaje Ci zatem do uregulowania tylko składka zdrowotna, z której większość możesz odliczyć od dochodu. Sprawdź wysokość składek.

Abecadło przedsiębiorcy

Paweł Dobrzański

Start-up's fan, technological conferences member, social media enthusiast and low-cost trips traveler.

You may also like

LEAVE A COMMENT

Cześć!

Witaj na moim blogu! Znajdziesz tu proces budowania mojej aplikacji EventSearch za pomocą jhipstera. Podzielę się z Tobą niuansami dot. zakładania i prowadzenia firmy. Mam również nadzieję, że pomogę Ci zaoszczędzić trochę pieniędzy. Zapraszam!

Najpopularniejsze posty

Dzięki, że wpadłeś!

Paweł Dobrzański

Paweł Dobrzański

Start-up's fan, technological conferences member, social media enthusiast and low-cost trips traveler.